Bez Programu Polska Bezgotówkowa liczba terminali płatniczych na koniec 2020 roku byłaby mniejsza o 20% – wynika z raportu EY, przeprowadzonego na zlecenie Fundacji i przedstawionego na IX Cashless Congress. Dodatkowo dzięki Programowi zainstalowano już 400 tys. tego typu urządzeń.

Najwięcej z nich zostało zainstalowanych wśród małych i średnich przedsiębiorców. Co ciekawe, większość z korzystających z tych terminali przedsiębiorców znajduje się w regionach mniej zamożnych. Dzięki temu Polska Bezgotówkowa pomaga budować infrastrukturę płatniczą w biedniejszych regonach.

Ponad miliard złotych wpływów do budżetu państwa

Fundacja Polska Bezgotówkowa walczy także z szarą strefą, w szczególności z pasywną szarą strefą – taką, gdzie jedna ze stron transakcji nie wie, że transakcja nie jest opodatkowana (w przeciwieństwie do aktywnej szarej strefy, gdzie obie strony świadomie w niej uczestniczą) – mogliśmy usłyszeć podczas IX Cashless Congress.

Terminale pomagają w wyparciu płatności gotówkowych z szarej strefy i dostarczyć do budżetu podatki odprowadzone od tych transakcji. Według szacunków Polski Bezgotówkowej, dzięki takim działaniom, do budżetu państwa wpłynęło od miliarda do miliarda trzystu tysięcy dodatkowych PLN.