W ramach sandboxa KNF będzie współpracował z akceleratorami, które wskażą i ocenią wyselekcjonowane startupy. Sam nadzór nad piaskownicą będzie sprawowała oczywiście Komisja Nadzoru Finansowego.

Piaskownica regulacyjna w KNF wystartuje w połowie września

Z naszych informacji wynika, że regulacyjna piaskownica może wystartować już 18 września. Potwierdzałoby to słowa dyrektora Departamentu FinTech w KNF, Artura Granickiego, który zapewniał, że polska wersja sandboxa pojawi się już jesienią 2018 roku. Takie deklaracje dyrektor departamentu składał w lipcu, po drugiej turze konsultacji z akceleratorami. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim tego, czego od piaskownicy oczekują same startupy i jak nadzorca może wspomóc ich działalność.

W ramach piaskownicy regulacyjnej startupy mają możliwość testowania swojego produktu na pewnej grupie klientów, pod czujnym okiem nadzoru. Jest to szczególnie przydatne, gdy dany produkt jest na tyle innowacyjny, że nie przystaje do obowiązujących norm prawnych. Dzięki piaskownicy przykładowy fintech może rozwijać swój produkt bez długiego oczekiwania na licencję instytucji płatniczej. Dobrym rozwiązaniem może być także promesa licencyjna, ale na razie KNF nie jest skory do ich wydawania. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Piaskownica regulacyjna to pomysł rodem z Wielkiej Brytanii, a podobne rozwiązania działają także w Singapurze, Hong Kongu, czy na Tajwanie. Warto zaznaczyć, że kilka miesięcy temu Komisja Nadzoru Finansowego nawiązała współpracę właśnie z trzema nadzorcami z wyżej wymienionych krajów azjatyckich. Miała ona polegać na wymianie informacji oraz doświadczeń i wielce prawdopodobne, że ważnym polem do dyskusji była właśnie piaskownica regulacyjna.

Przypomnijmy, że od początku roku w KNF działa także Innovation Hub, czyli program w ramach którego fintechy mogą uzyskać wsparcie prawno-regulacyjne. Do końca I połrocza 2018 do Innovation Hub zgłosiło się 35 firm, związanych głównie z kryptowalutami, robodoradztwem i usługami płatniczymi. Więcej na temat Programu można przeczytać tutaj.