13 i 14 czerwca w Krakowie wykuwać się będzie ekosystem Polski 4.0. To na Impact’18 zapadną kluczowe decyzje, zawiążą się nowe sojusze i zrodzą się globalne idee biznesu opartego o technologie. Tegoroczny Impact to wydarzenie w całości poświęcone przyszłości gospodarki opartej o rewolucję cyfrową. A to ona właśnie ma być nowym impulsem do rozwoju Polski, platformą do wybicia się do roli lidera regionu w dziedzinie innowacji.

O gospodarce i przedsiębiorczości

– Reproduktywna działalność polskiej przedsiębiorczości powoli się wyczerpuje. Kończy się paliwo w postaci taniej siły roboczej, bo tańszą można już znaleźć niedaleko za wschodnią granicą. Kończy się również paliwo niskich kosztów pracy, bo Polacy chcą zarabiać więcej – zbliżać się do poziomu dochodów sąsiadów z Zachodu. Ponieważ te najprostsze środki się wyczerpują, pozostaje to, czym gospodarka konkurowała zawsze – czyli oferowanie nowych usług i produktów na rynkach – diagnozuje Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii i zarazem jedna z kluczowych osób ze świata polityki na tegorocznym Impact’18.

Impact, gromadzący w jednym miejscu globalnych liderów nowej fali w gospodarce, z roku na rok rośnie w siłę, umacniając swój status wydarzenia wielkiego kalibru. Wraz z nim rośnie i cały polski ekosystem innowacji, już teraz liczący kilkaset funduszy typu venture capital, kilka tysięcy start-upów oraz miliardy złotych grantów, każdego roku przeznaczanych na innowacje z publicznych środków. Jak sprawić, by ten pozytywny front przełożył się na konkretne efekty w gospodarce?

Wiedza i relacje są jednym z kluczowych składników przepisu na sukces. Dlatego na tegorocznym Impact’18 na uczestników czeka aż 8 ścieżek tematycznych na nowo definiujących to, co jeszcze kilka kwartałów temu wydawało się ustalone na dobre kilka lat. Technologia 5G i przyszłość Internetu Wszystkiego (IoE), przemysł 4.0, fintech, science to business, cyfrowe państwo, biotechnologia & e-zdrowie, transport, energia & środowisko, e-commerce – to te tematy będą elektryzować publiczność na 3 scenach Impactu’18.

Kto pojawi się na Impact’18?

W tym roku do Krakowa zawitają niebagatelne nazwiska. To m.in. Håkan Agnevall, prezes CEO Volvo Buses, Roy O’Connor SVP, szef medyczny Pfizera, korporacji, która przeznacza na badania i rozwój 8 mld USD rocznie, Ronad Park, wiceprezes Roche budżetującej 9 mld USD na R&D rocznie, Christian Levin, wiceprezes Scanii czy Peter Carlsson, budujący Northvolt największą w Europie fabrykę baterii z budżetem 4,5 mld EUR. Na scenach Impactu nie zabraknie również liderów naukowych renomowanych ośrodków, np. z CERN czy Fraunhofera.

Publiczność zelektryzuje też pierwsza w Polsce wizyta Sophie – humanoidalnego robota, dobitnie uzmysławiającego siłę sztucznej inteligencji (AI). Zagraniczne gwiazdy nie przyjadą jedynie brylować na scenie: przez dwa dni będą intensywnie spotykać się z uczestnikami Impact’18 m.in. polskimi start-upami. To w Krakowie zawiązywać się mają sojusze i kontrakty, zmieniające przyszłe oblicze polskiej gospodarki.

Tegoroczny Impact zacznie swe oddziaływanie na ekosystem innowacji jeszcze…przed oficjalnym otwarciem. 13. czerwca rano z Warszawy ruszy bowiem specjalny „Pociąg innowacji” pod auspicjami ambasady Izraela a przy licznym udziale tegorocznych uczestników Impactu. Wspólna, 2,5-godzinna podróż ma być zalążkiem do budowy nowego „startup nation”, tym razem nad Wisłą.