– Japoński sektor finansowy i ubezpieczeniowy dostrzega w blockchainowym repozytorium dokumentów szansę na optymalizację i unowocześnienie efektywnej komunikacji z klientem. – mówi Andrzej Horoszczak, prezes i założyciel Billon.

Japońskie firmy szczególną wagę przykładają do usług elektronicznego doręczenia z aktywnym potwierdzeniem oraz zdalnego zawierania umów online. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia płatności bezgotówkowych, ponieważ japoński rynek może stać się w ciągu najbliższych lat jednym z najbardziej obiecujących dla firm oferujących tego typu rozwiązania.

Japonia bezgotówkowa?

Przekonanie japońskich konsumentów do płatności bezgotówkowych jest jednym z największych wyzwań dla firm działających na tamtejszym rynku. Z danych japońskiego Ministerstwa Finansów, Handlu i Przemysłu wynika, iż tylko 18 proc. płatności realizowanych w Japonii ma postać bezgotówkową. Co ciekawe, w Chinach ten odsetek stanowi już 60 proc. Japońskie władze planują w ciągu najbliższych dwóch lat wprowadzić zmiany regulacyjne umożliwiające udostępnianie stronom trzecim dostępu do rachunków bankowych i danych. Ma to na celu ograniczenie wysokiego poziomu obrotu gotówką.

Rozwiązanie stworzone przez Billon, bazujące na zaawansowanej kryptografii oraz technologii rozproszonego rejestru (DLT), pozwala na natychmiastowe i bezpośrednie przesyłanie pieniędzy w formie cyfrowych danych. W odróżnieniu od innych rozwiązań blockchainowych Billon nie używa kryptowalut. Technologia obsługuje waluty narodowe posiadające pełne pokrycie i wymienialność w gotówce papierowej.

Polska myśl inżynierska na nowy sposób zarządzania cyfrowymi relacjami w japońskich instytucjach?

Japońska strona jest także zainteresowana drugim flagowym produktem polskiej spółki. Jest nim blockchainowy system Billona do przechowywania i przesyłania dokumentów ze szczególnym uwzględnieniem cyfrowej tożsamości użytkowników oparte na protokole blockchainowym, z pełnym zabezpieczeniem przed ingerencją w treść dokumentu. Japońscy partnerzy widzą duży potencjał w możliwości realizacji przez software Billona usług elektronicznego potwierdzenia doręczenia oraz zdalnego zawierania umów online.

Budowa silnego partnerstwa

Mająca główną siedzibę w Tokio, firma Mitsui Knowledge Industry (MKI) jest obecna w japońskim biznesie od ponad 50 lat. Firma rozszerzyła także swoją działalność za granicą, budując silną sieć biznesowych kontaktów w Azji. Model współpracy Billon z MKI opiera się na dostarczaniu technologii przez polską spółkę. MKI pełni rolę resellera, który  przedstawia technologię swoim partnerom biznesowym.

– Przedłużenie umowy partnerskiej, którą zawarliśmy na jesieni ubiegłego roku, otwiera przed nami możliwości eksportu polskiej technologii blockchainowej do Japonii, Wietnamu i Indonezji. Mamy nadzieję, że wieloletnie doświadczenie MKI i niezrównana sieć kontaktów doprowadzą do wdrożenia technologii Billona przez wiele firm na rynku japońskim i w innych krajach azjatyckich – dodaje Andrzej Horoszczak.

Billon/RT