Fintech Trends zorganizował po raz pierwszy tak duży event ze względu na rosnącą społeczność entuzjastów fintechu i startupów, które chciały zaprezentować się przed inwestorami. Początek konferencji zaczął się od czterech prezentacji dotyczących big data, sztucznej inteligencji, GPDR oraz przyszłości finansów po PSD2.

Czytaj także: Już oficjalnie – zamówienia z McDonald’s w UberEats

Czy wielka piątka gigantów technologicznych podbije branże finansową?

Fintek.pl debata.

Główną część prowadził Rafał Tomaszewski z Fintek.pl, który pytał panelistów, czy firmy pokroju Facebook, Google i Amazon faktycznie zabiorą znaczny udział rynku płatności i pożyczek bankom? Na te pytania odpowiadali m.in. Anna Maj z PayTech Consulting, Michał Miszułowicz z BNP Paribas, czy Mariusz Ożga, ekspert w sprawach regulacji związanych z PSD2.

– Dużo mówi się o rywalizacji między bankami a fintechami, natomiast my postanowiliśmy przygotować debatę ekspertów o potencjalnie dużo większym zagrożeniu dla obecnego porządku – o firmach które ze względu na posiadane dane o klientach potrafią zrobić dużo lepszy „credit scoring” niż jakikolwiek bank czy fintech – dodaje Piotr Serwin z Fintech Trends.

Wszyscy eksperci byli zgodni – wielkiej piątce nie opłaca się wchodzić w sektor finansowy, tak jak możemy sobie to wyobrażać w pierwszej chwili. Facebookowi czy Google nie będzie się opłacało uruchomienie swojego banku, ale bardzo możliwe, że nawiążą współpracę z wielkimi podmiotami z branży finansowej.

Dyrektywa PSDII może zachęcić Apple, Google, Amazona, Microsoft i Facebooka aby spróbowali swoich sił w coraz bardziej rozdrobnionym sektorze finansowym, ale nie będzie to czynnik decydujący. Warto natomiast zwrócić uwagę na fakt, który podkreślali wszyscy goście debaty – Wielka Piątka technologiczna w finansach to więcej szans dla startupów, które powinny szukać sojuszy i partnerstwa na wzór tego nawiązywanego z bankami. Obecni w dyskusji bankierzy – Mariusz Ożga z Aliora i Michał Miszułowicz z BNP Paribas wydawali się niewzruszeni możliwością ingerencji technologicznych gigantów w branżę finansową.

Czytaj także: Ropa tania tylko do końca roku

Dragons Day 2017 – nagrody

FinTech Dragons Day 2017 nagrody.

YBanking – groupon dla usług finansowych zajął 1. miejsce w konkursie dla startupów i wygrał program mentoringowy w Hard Gamma Ventures oraz doradztwo prawne od Piotra Brewińskiego & Michała Sasa z FinTech Poland. Unified API otrzymało nagrodę specjalną od BeesFund – 5000 zł na kampanię marketingową oraz wejście do programu akceleracyjnego przy Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Co ciekawe, strategicznym partnerem konferencji nie został bank, ale została nom młoda fintechowa spółka – ID Finance. Może to oznaczać, że fintech w Polsce ma już środki na promocje samych siebie bez potrzeby szukania inwestorów. Pozostałymi partnerami merytorycznymi były m.in. Huge Thing oraz Startup Poland.

– Za rok powinniśmy powtórzyć to wydarzenie, bo rynek cały czas rośnie, pojawią się nowe pomysły, prototypy, środki finansowe, a my dostaliśmy pozytywny feedback od uczestników – mówi Radek Wierzbicki, współzałożyciel Fintech Trends.