W tegorocznym zestawieniu, na liście 50 wyróżnionych rozwijających się fintechów znalazł się jeden z Polski. O jakiej firmie mowa? Odpowiedź poniżej.

Czytaj także: Problemy z kupnem mieszkania? Ten startup znalazł rozwiązanie

Spółki chińskie dominujące na liście fintechów

Lista wiodących fintechów została stworzona na podstawie analizy wielkości i szybkości pozyskania kapitału, skali międzynarodowej działalności spółki oraz dywersyfikacji usługowej. Na liście wiodących fintechów dominują spółki chińskie (5 z nich znalazło się w pierwszej dziesiątce), co w naturalny sposób odzwierciedla skalę rynku konsumenckiego w Chinach.

Spółki, które znalazły się na liście 50 wiodących fintechów przyciągnęły już znaczących inwestorów – w ostatnim roku spółki te pozyskały 4,7 mld USD (12 z nich pozyskało finansowanie przekraczające 100 mln USD). W przypadku listy 50 rozwijających się fintechów w raporcie zastosowano kryterium wyboru oparte na innowacyjności produktów, usług czy modelu biznesowego danej spółki.

Fintechy czyli spółki rozwijające innowacyjne technologie, rozwiązania oraz modele biznesowe dla sektora usług finansowych, przyczyniają się do rozwiązania kluczowych wyzwań tego sektora: poprawy doświadczeń klientów, stworzenia nowych produktów i usług, obniżenia kosztów czy skutecznej transformacji biznesowej w dynamicznie zmieniającym się cyfrowym świecie. Rozwój fintechów jest obecnie bacznie obserwowany przez banki, instytucje płatnicze, towarzystwa ubezpieczeniowe, jak również regulatorów sektora – mówi Leszek Wroński, partner, szef działu usług doradczych w KPMG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Czytaj także: Sztuczna inteligencja znów wchodzi na salony. Sprosta oczekiwaniom?

Polski fintech wśród 50 najbardziej obiecujących fintechów na świecie

W zestawieniu KPMG dominują spółki pożyczkowe (32 spółki) oraz oferujące usługi płatności elektronicznych (21 spółek). Ponadto zaklasyfikowały się również spółki z innowacyjnymi rozwiązaniami dla transakcji na rynku kapitałowym czy dla sektora ubezpieczeniowego. Lista obejmuje kilka spółek budujących rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa, z branży regulacji sektorowych (tzw. regtech), jak również oferujące zaawansowane rozwiązania oparte na analizie danych.

Aż 73 spółki spośród 100 mają charakter „dysruptorów”, tzn. takich, które „zaburzają” istniejące modele biznesowe i operacyjne w sektorze usług finansowym. Zjawisko fintechów jest jednak ogólnoświatowe – KPMG umieściło na swojej liście spółki z 29 krajów. Najwięcej, bo aż 40 spółek jest z regionu EMEA (Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki).

Polskę na liście reprezentuje firma pożyczkowa Creamfinance. Zachęcamy do zapoznania się z rozmową z Adamem Dąbrowskim, prezesem Creamfinance Poland – Innowacja często przychodzi z najmniej oczekiwanych stron.

– Wśród 50 najbardziej obiecujących fintechów na świecie znalazła się polska spółka, działająca skutecznie na rynku pożyczkowym w kilku krajach. Pokazuje to, że innowacyjne rozwiązania mogą być z sukcesem budowane w Polsce, jak również szybko zdobywać zagraniczne rynki – mówi dr Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce.

– Patrząc na polski rynek fintechów warto zwrócić uwagę na to co się dzieje w przedsionku zestawienia, a jest tam kilka ciekawych polskich firm innowacyjnych, które w ciągu kilku lat mają szanse na podbój rynków finansowych. Rozwój branży fintechowej w Polsce może wydawać się mało dynamiczny, ale należy zwrócić uwagę, że jest to obszar podlegający wielu regulacjom. Dodatkowo polski system bankowy jest stosunkowo młody, a przez to sam w sobie innowacyjny i trudno przedostać się tu z nowym pomysłem. To są istotne bariery wejścia na ten rynekmówi Andrzej Gałkowski, partner, szef sektora bankowego w dziale Financial Services w KPMG w Polsce.

Pełny raport do pobrania po kliknięciu w poniższe zdjęcie.

Raport KPMG polski fintech