Dedykowana aplikacja przygotowana na potrzeby Cavatina Holding wpisuje się w światowy trend integrujący biuro jako budynek z jego funkcją, czyli miejscem pracy. PropTech to obecnie bardzo silnie rozwijający się obszar na światowej mapie start-upów.

– Cieszy nas zaufanie, jakim obdarzyła nas Cavatina, podpisując z nami umowę na 5 lat. Nasze rozwiązanie jest nie tylko innowacyjne, ale i gotowe do wdrożenia w każdym, większym lub mniejszym, budynku. Dzięki kontraktowi z Cavatina możemy powalczyć o kolejnych międzynarodowych inwestorów i rozpocząć proces, który doprowadzi Zonifero do debiutu na szwedzkiej giełdzie – tłumaczy Robert Strzelecki, CEO Grupy TenderHut odpowiadający za rozwój Zonifero.

Chmielna 89, Carbon Tower oraz Global Office Park

Rozwój rynku nieruchomości biurowych i zmieniające się oczekiwania najemców zaowocowały decyzją o wdrożeniu kompleksowego systemu zarządzania kluczowymi obiektami biurowymi Cavatina Holding. Warszawski biurowiec Chmielna 89, wrocławski Carbon Tower oraz planowany w Katowicach kompleks biurowy Global Office Park to pierwsze inwestycje, w których będzie wdrażane rozwiązanie. Dzięki specjalistom z firmy Zonifero budynki Cavatina jako jedne z pierwszych w Polsce, już wkrótce staną się w pełni inteligentne

Współczesny biurowiec to żyjący organizm działający w określonym rytmie. Poruszanie się pracowników, wizyty kurierów, dostawców czy ruch na parkingu stanowią naturalny element funkcjonowania kompleksu biurowego. Aplikacja Zonifero pozwala na zautomatyzowanie tych procesów jeszcze zanim dana osoba pojawi się w budynku. Dzięki pełnej digitalizacji powierzchni dostawca czy kurier doskonale wie, gdzie znajduje się dane biuro, a dzięki systemowi kontroli dostępu będzie miał wstęp tylko tam, gdzie administrator czy najemca mu zezwoli.

Podobnie wygląda sytuacja z gośćmi. O fakcie przybycia gościa poinformowane zostaną właściwe osoby, a dzięki wirtualnym planom trafi on bezbłędnie w docelowe miejsce. Aplikacja Zonifero to także zarządzanie komunikacją wizualną budynku na monitorach. Wdrożenie przyczynia się do generowania oszczędności w postaci redukcji kosztów związanych z użytkowaniem nieruchomości związanych ze zużyciem na przykład prądu: zarządzanie światłem i wyłączanie urządzeń, kiedy pomieszczenia są puste.

Do analizy danych Zonifero wykorzystuje najnowszą technologię Microsoft z chmury Azure. Przykładem wykorzystania potencjału sztucznej inteligencji jest podniesienie do 95% efektywności związanej z zarządzaniem miejscami parkingowymi poprzez ich aktywne przydzielanie.

Koniec z plastikowymi kartami dostępu

 Zmiana sposobu pracy to także zmiana oczekiwań w stosunku do jego miejsca. W centrum jest dziś smartfon i wszechobecne wykorzystanie jego możliwości do ułatwiania pracownikom funkcjonowania w biurze. Z takiego założenia wyszli twórcy aplikacji Zonifero. Różnice w jakości pracy wspomaganej przez Zonifero można odczuć poczynając od pierwszego momentu, w którym nowy pracownik pojawia się w firmie.

Dzięki aplikacji niezwykle istotny proces onboardingu nabiera nowego wymiaru. Pracownik poprzez cyfrowy obraz swojego biura, który ma zawsze w kieszeni, jest od samego początku w stanie samodzielnie poruszać się po wszystkich istotnych dla niego miejscach. Wie, kto siedzi przy jakim biurku i gdzie dokładnie jest zaplanowane spotkanie. Dzięki systemowi kontroli dostępu nie musi czekać na wyrobienie karty wejściowej – ma ją od razu w swoim telefonie, a drzwi do hali garażowej otworzy jednym kliknięciem.  Wszystkie administracyjne kwestie może zgłaszać poprzez aplikację, wypełniając wniosek urlopowy czy rozliczając delegację.

W dzisiejszych czasach miejsce pracy to coś więcej niż tylko biurko, krzesło i laptop. To przestrzeń, która musi odpowiadać na stale rosnące potrzeby i wymagania pracowników.