Partner serwisu Visa dla biznesu

Polskie banki otwierają się na Ukraińców

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 19 czerwca 2017, 14:14 Aktualizacja: 24 lutego 2019, 20:49

Już od 1 czerwca ukraińskojęzyczni klienci BZ WBK mogą porozmawiać na bankowej infolinii w swoim ojczystym języku. BZ WBK dołącza zatem do BGŻ BNP Paribas, który przygotował wersję swojej strony internetowej w języku ukraińskim. Do uruchomienia infolinii dla obywateli Ukrainy przymierza się również Pekao.

Które banki są przyjazne Ukraińcom?

W Polsce mieszka już prawie 2 mln Ukraińców, a niektórzy twierdzą, że oficjalne statystyki zaniżają prawdziwą liczbę przybyszów ze wschodu. Niewykluczone, że liczba Ukraińców w Polsce zbliża się już do 3 mln. W Warszawie, Wrocławiu, czy Krakowie bardzo często na ulicy można spotkać osoby posługujące się właśnie językiem ukraińskim, albo rosyjskim.

Czytaj także: Koniec bramek na autostradach? UE prezentuje nowe przepisy

Banki dostrzegają potencjał. Język ukraiński coraz popularniejszy

Z punktu widzenia bankowości naturalne jest przygotowanie oferty dla obywateli Ukrainy, którzy do Polski przyjeżdżają przede wszystkim do pracy. Potrzebują konta w banku i na pewno możliwość kontaktu z infolinią w swoim ojczystym języku może być dla nich sporą zachętą.

Ukraińskojęzyczni klienci dzwoniąc pod numer infolinii będą mogli uzyskać informacje i pomoc w zakresie posiadanych produktów bankowych i usług bankowości elektronicznej BZWBK24. Dodatkowo Ukraińcy będą mogli zapoznać się z ofertą banku w rodzimym języku. Doradcy BZ WBK będą służyć pomocą obywatelom Ukrainy od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16.

Obecnie klienci BZ WBK mogą porozumieć się ze swoim bankiem w języku polskim, angielskim, hiszpańskim, ukraińskim i migowym.

– Dbając o to, by zapewnić klientom naszego banku najwyższy poziom usług staramy się bacznie obserwować i reagować na pojawiające się zapotrzebowanie. Wyłącznie w zeszłym roku otworzyliśmy ponad 20 tys. kont dla nierezydentów. W tym roku nadal utrzymuje się zainteresowanie i spodziewamy się, że liczba kont dla nierezydentów wzrośnie o min. 50%. Widząc jak wielu nowych klientów pochodzi zza naszej wschodniej granicy postanowiliśmy otworzyć kanał komunikacji dostępny również w języku ukraińskim. – mówi Tomasz Niewiedział, dyrektor Obszaru Bankowości Multikanałowej.

Z duża dozą prawdopodobieństwa można założyć, że w kolejnych miesiącach następne banki uruchomią podobne usługi. Jest to też jakiś pomysł dla FinTechów, które mogą spróbować przyciągnąć do siebie nowych klientów oferując im obsługę w języku ukraińskim, albo rosyjskim.

Kilka dni temu na Fintek.pl publikowaliśmy wywiad z Maciejem Suwikiem z Loando, w którym poruszyliśmy wątek obywateli Ukrainy pracujących w Polsce. FinTech Suwika wykorzystał pomoc Ukraińców w celu ekspansji na wschodnie rynki – przede wszystkim do Rosji. To też jest bardzo ciekawy pomysł.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

polskie-banki-otwieraja-sie-na-ukraincow