BillBird S.A to Krajowa Instytucja Płatnicza. Jedna z pierwszych zarejestrowanych, bo jej wpis do ewidencji KNF datuje się na 20 grudnia 2012 roku. Firma jest częścią korporacji IGT – największej na świecie firmy technologicznej zajmującej się usługami loteryjnymi. BillBird dostarcza rozwiązań w zakresie płatności mobilnych, świadczy usługi finansowe na terminalach POS oraz dostarcza rozwiąznia w zakresie e-faktur.

Do tego dochodzą również opłatomaty, czyli samoobsługowe punkty kasowe przeznaczone do obsługi interesantów dokonujących płatności. Maszyny tego typu można spotkać w urzędach.

Polskie ePłatności na zakupach

Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności S.A. działają na rynku od 2010 roku. To spółka specjalizująca się procesowaniu płatności bezgotówkowych. Zapewnia obsługę transakcji płatniczych dokonywanych za pomocą kart płatniczych oraz realizację usług z wykorzystaniem terminali POS. Firma jest obecnie trzecim największych na polskim rynku procesorem płatności bezgotówkowych (ok. 80 tys. terminali), ale chcą więcej.

Dlatego od jakiegoś czasu Polskie ePłatności od jakiegoś czasu są na zakupach, a konkretnie od 2016 roku, czyli momentu gdy udziałowcem większościowych został fundusz Innova Capital (68,6% akcji). Od tego czasu PeP konsekwentnie realizuje strategię konsolidacji rynku – w tym czasie doszło łącznie do trzech akwizycji. W grudniu PeP sfinalizowała zakup za ok. 110 mln zł spółki PayUp S.A, która posiada 15,5 tys. zainstalowanych terminali płatniczych w sklepach należących do sieci organizowanych przez Grupę Eurocash (m.in. Delikatesy Centrum, Groszek, Lewiatan).

W czerwcu 2017 roku PeP przejęło  za ok. 95 mln zł NeoTu, czyli terminalową części biznesu Kolportera, a w marcu 2018 roku  do swojego portfela dodali PayLane, która była pierwszym integratorem płatności w Polsce. Zakup Billbird będzie czwartą transakcją. Ciekawe, czy ostatnią?