W pierwsze dwudziestce zestawienia Deloitte Technology Fast 50 Central Europe znalazły się 3 firmy z Polski – Semantive (14 miejsce), Polski Standard Płatności – operator BLIKA (17 miejsce) i Test Army Group (18 miejsce). Niestety żadna z polskich spółek nie zajęła miejsca w pierwszej dziesiątce rankingu. Została ona zdominowana przez firmy z Czech, które posiadają aż 4 reprezentantów w TOP10.

Pełne zestawienie Deloitte Technology Fast 50 Central Europe można pobrać tutaj.

Litewska spółka zwycięzcą rankingu

W sumie w głównej kategorii „Fast 50” uplasowało się 11 firm z Polski. Jedna z nich znalazła się także w podkategorii „Wielka Piątka”, a siedem w kategorii „Wschodzące gwiazdy”. Najwięcej firm w głównej kategorii pochodzi z Czech (19). Polskie i czeskie spółki zajmują łącznie 60% miejsc w rankingu.

Tegorocznym zwycięzcą „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” została litewska spółka Voltas IT – producent inteligentnych, bezprzewodowych samochodowych systemów diagnostycznych i kontrolnych dla kierowców.

Do rankingu pięćdziesięciu najszybciej rozwijających się firm w Europie Środkowej w tym roku zgłosiła się rekordowa liczba spółek, ponad 300, z czego prawie 100 pochodziło z Polski. Przedstawiciele polskiego biznesu obecni w zestawieniu pochodzą z całego kraju: Warszawy, Wrocławia, Piaseczna, Szczecina, Zielonej Góry, Krakowa i Poznania.

Fintechy atakują czołówkę w zestawieniu Deloitte

Podobnie jak w poprzednich latach ranking „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” zdominowały firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania. W zestawieniu jest ich aż 31. Dziesięć firm reprezentuje sektor „media i rozrywka”, a siedem to producenci sprzętu komputerowego. Dwie spółki to fintechy – Polski Standard Płatności i Emprica (polska firma, która uplasowała się na 22 miejscu). Zajęły one dwa pierwsze miejsca w kategorii „Wschodzące gwiazdy”, co może świadczyć o tym, że w przyszłości zagoszczą w głównym zestawieniu.

W tym roku po raz czwarty przyznano nagrodę Most Disruptive Innovation. Jej laureatem może zostać spółka, której technologie, produkt lub usługi mają szanse stać się przełomowe i wywrzeć rewolucyjny wpływ na rynek. Tegorocznym zwycięzcą jest chorwacka spółka Rimac Automobili – producent samochodów elektrycznych, zespołów napędowych i systemów akumulatorowych.

Z kolei laureatem Social Impact Award może zostać firma, która z powodzeniem łączy rozwój innowacyjnych produktów czy usług technologicznych z pozytywnym oddziaływaniem na społeczności i środowisko.  W tym roku nagrodę odebrała polska spółka Warsaw Genomics, twórcy programu Badamy Geny. Jego misją jest przebadanie za pomocą testów genetycznych całej populacji Polaków w celu znalezienia osób z wysokim ryzykiem zachorowania na raka.