W ich wyniku powstaną dwa produkty: autonomiczny system do ochrony instytucji finansowych przed przejęciami kont (Nethone ATO) oraz pierwsza na świecie platforma do inteligentnego doboru graczy i zapobiegania oszustwom w mobilnym e-sporcie (Elympics). Całkowita łączna wartość projektów wynosi 21,58 mln zł.

Czytaj także: Bitcoin wciąż traci. Kurs spadł w okolice 10 tys. USD

Walka z fraudem w bankowości internetowej

Panel jurorski NCBR zdecydował o hojnym wsparciu projektów Nethone ATO i Elympics ponieważ mają one na celu rozwiązanie realnych, palących problemów świata nowoczesnych technologii, a beneficjenci subsydiów posiadają umiejętności, wiedzę ekspercką oraz zdolności operacyjne niezbędne do osiągnięcia zamierzonych rezultatów.

Skuteczne zapobieganie nieuprawnionemu przejmowaniu kont to dziś jedno z największych wyzwań, z jakimi mierzyć się muszą instytucje finansowe na całym świecie. Stale rosnąca liczba ataków phishingowych na klientów banków i coraz częstsze wycieki danych wrażliwych z baz różnego rodzaju organizacji powodują, że zapotrzebowanie na niezawodne, a zarazem przyjazne doświadczeniu użytkownika systemy zabezpieczeń rośnie w zawrotnym tempie. Nethone ATO ma na celu dostarczenie niespotykanej dotąd dokładności detekcji zagrożeń, pełnej automatyzacji procesów ochronnych i doskonałej zdolności samodzielnego uczenia się przez system.

– Banki i inne instytucje finansowe od dłuższego czasu próbują uporać się z coraz częstszymi atakami ATO, jakich doświadczają ich klienci. Wdrażają w tym celu różnego rodzaju rozwiązania techniczne i proceduralne, jak choćby wieloskładnikowe uwierzytelnianie, systemy monitorowania fraudów, czy dobowe limity transakcyjne. Niestety, stosowane obecnie środki nie zachowują równowagi między bezpieczeństwem i wygodą użytkowników końcowych –powiedział Hubert Rachwalski, CEO Nethone.

– Celem Nethone ATO jest wykorzystanie naszej wiedzy, doświadczenia i technologii, by stworzyć rozwiązanie, które z najwyższą dokładnością i skutecznością zweryfikuje tożsamość posiadacza konta, bez choćby najmniejszego uszczerbku w doświadczeniu użytkownika. Tym projektem wynosimy biometrię behawioralną na zupełnie nowy poziom. System będzie analizował zarówno to, w jaki sposób użytkownik porusza się w serwisie, jak i sposób korzystania z urządzenia, za pomocą którego odwiedza bank. Mam na myśli m.in.  indywidualny rytm pisania na klawiaturze, sposób poruszania myszką, czy – w przypadku urządzeń mobilnych – obsługi ekranu dotykowego. Dzięki NCBR osiągniemy zamierzony cel znacznie szybciej niż początkowo zakładaliśmy – dodał.

Czytaj także: Polski Nethone z wielkim kontraktem w Ameryce Łacińskiej

Doping w e-sporcie? To częste zjawisko

Niezwykle szybki rozwój e-sportu na całym świecie ma przełożenie na rosnącą liczbę i częstotliwość prób oszustwa w tym obszarze. Zupełnie jak nieuczciwi sportowcy, którzy uciekają się do wstrzykiwania niedozwolonych substancji, niektórzy gracze „wstrzykują” zakazane fragmenty kodu do oprogramowania. W zależności od gry, pozwala im to biegać szybciej, widzieć większą część mapy czy też celniej strzelać. Niestety, schwytanie nieuczciwych graczy na gorącym uczynku jest niezwykle trudne. Wprowadzenie na rynek Elympics będzie tu punktem zwrotnym.

Platforma będzie zdolna automatycznie dopasować odpowiednich rywali, a podczas rozgrywki wykryje nawet najbardziej wyrafinowane próby oszustwa. Projekt zakłada zastosowanie sztucznej inteligencji do dogłębnej analizy zachowania, umiejętności i historii każdego gracza, aby połączyć go z rywalami o porównywalnych parametrach oraz automatycznie wykryć symptomy stosowania e-dopingu.

Platforma Elympics będzie dystrybuowana w formie uniwersalnego SDK (ang. Software Development Kit), dzięki czemu każdy twórca gier lub studio deweloperskie będzie w stanie zaimplementować ją w swoich produktach, bądź stworzyć na jej bazie nowe.

Czytaj także: W przyszłym roku wartość e-sportu ma osiągnąć miliard dolarów

Gry mobilne na fali

Co istotne, rozwiązanie nie tylko przyczyni się do zabezpieczenia świata mobilnego e-sportu przed oszustami, ale również znacznie obniży koszt tworzenia gier, co jest szczególnie ważne z perspektywy biznesowej. Projekt realizowany jest przez konsorcjum utworzone przez Nethone i DaftMobile – warszawską firmę wyspecjalizowaną w tworzeniu mobilnych gier i aplikacji użytkowych.

– Według niektórych prognoz, w 2020 roku gry mobilne stanowić będą ponad połowę globalnego rynku gier komputerowych, generując 65 mld dolarów zysków. Przy stale rosnącej liczbie deweloperów i firm dążących do stworzenia „kolejnego wielkiego hitu”, szczególnego znaczenia nabiera konieczność obniżania kosztów produkcji przy jednoczesnym utrzymywaniu wysokiej jakości – wyjaśnił Kajetan Michał Dąbrowski, CEO, DaftMobile.

– Nasz inteligentny system doboru graczy i zapobiegania oszustwom pozwoli twórcom gier skupić się na tym, co stanowi ich prawdziwą pasję – na tworzeniu wciągających rozgrywek. Dzięki współpracy z Nethone i dużemu dofinansowaniu od NCBR, w niedalekiej przyszłości oddamy Elympics do dyspozycji zarówno twórców gier indie, jak i mobilnych produkcji z segmentu AAA – dodał.

– E-sport przyciąga coraz więcej graczy i widzów, a co za tym idzie, także inwestorów. Niestety, tam, gdzie pojawiają się duże pieniądze, szybko zaczynają działać również naciągacze. Nawet jeśli nie możemy jeszcze mówić w przypadku e-sportu o dopingowej pladze, problem należy zdusić w zarodku – powiedział Hubert Rachwalski, CEO, Nethone.

– Zdecydowaliśmy się na współpracę z DaftMobile, aby w pełni wykorzystać ich bogate doświadczenie w tworzeniu gier mobilnych i połączyć je z naszą wiedzą w zakresie analizy danych oraz cyberbezpieczeństwa – dodał.

W styczniu 2017 roku firma została wybrana przez EY do prestiżowego programu akceleracyjnego „Accelerating Entrepreneuers”. W październiku – jako jedyny młody biznes z Europy Środkowo-Wschodniej – Nethone został zaproszony przez koncern Thales – globalnego lidera na rynku lotniczym, transportowym oraz zbrojeniowym – do elitarnego programu cyberbezpieczeństwa w paryskiej STATION F – największym kampusie startupowym świata. Dzięki tym osiągnięciom, jak również doskonałym wynikom komercyjnym, Nethone jest jedną z najszybciej rozwijających się firm z segmentu FDP (Fraud Detection & Prevention) w regionie.