„Pod patronatem rządu i Ministerstwa Cyfryzacji powstaje właśnie Digital PLN – czyli złoty w wersji „krypto”. Projekt jest rozwijany przez Polski Akcelerator Technologii Blockchain, na czele którego stoi profesor Krzysztof Piech.” – taki był pierwotny nagłówek tego artykułu.

Ministerstwo Cyfryzacji wydało zaskakujące oświadczenie w odpowiedzi na artykuł opublikowany w Pulsie Biznesu.

Oświadczenie opublikowane na stronie Ministerstwa Cyfryzacji

Była minister cyfryzacji Anna Streżyńska odniosła się do oświadczenia resortu za pośrednictwem Twittera.

O co chodzi?

O dPLN napisała Karolina Wysota z Pulsu Biznesu. Polska kryptowaluta ma być pozbawiona tego, co najbardziej zarzuca się Bitcoinowi – spekulacji. Kurs dPLN ma być sztywno powiązany z polskim złotym.

Czytaj także: Kiepski dzień dla kryptowalut. Bitcoin traci ponad 20%

dPLN – jak miała działać polska kryptowaluta?

Powiązanie kursu z polskim złotym oznacza, że za 50 PLN otrzymamy 50 dPLN. Prof. Piech, cytowany przez Puls Biznesu, mówi że już za dwa tygodnie mają rozpocząć się testy oprogramowania. Zaletą „kryptozłotówki” ma być tania w obsłudze technologia blockchain.

Na razie nie wiadomo czy rząd zatwierdzi ostateczną wersję projektu. PATB zadbał o wsparcie prawników, aby dostosować dPLN do regulacji Unii Europejskiej. Chodzi między innymi o obowiązkową identyfikację posiadaczy kryptowalut – w związku z wdrożeniem unijnej dyrektywy AMLD IV. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Posiadacze Bitcoina już nie będą anonimowi.

Profesor Krzysztof Piech jest jednym z członków Komisji Finansów Publicznych, w ramach której trwają prace nad uregulowaniem kryptowalut w Polsce. Kilka tygodni temu porozmawialiśmy z posłem Klubu PiS i także członkiem Komisji Finansów Publicznych, Wojciechem Murdzkiem. Jednym z pytań była właśnie kwestia emitowania polskiej waluty wirtualnej. Cały wywiad można przeczytać tutaj – Wojciech Murdzek, PiS – Nie jesteśmy przeciwni kryptowalutom.

Czytaj także: Rosja ma dosyć Bitcoina. Chce emitować KryptoRuble

W tym miejscu warto też przypomnieć, że pomysł na Digital PLN nie jest czymś odosobnionym. W co najmniej kilku krajach na świecie trwają prace nad rozpoczęciem emisji lokalnej kryptowaluty. Jako pierwsze z brzegu mogą posłużyć przykłady Estonii, Rosji i Wenezueli – Kryptowaluta napędzana ropą. Nowy pomysł Wenezueli. W podobnym kierunku planuje też iść Szwecja, a może nawet Japonia.

Na pewno emisja własnej kryptowaluty jest lepszym rozwiązaniem niż uznanie Bitcoina za oficjalny środek płatniczy – tak jak chciała zrobić Australia. Własną walutę wirtualną można kontrolować, a BTC pozostaje całkowicie nieprzewidywalny.

Stanowisko Ministerstwa Cyfryzacji

Na stronie resortu cyfryzacji pojawiło się oświadczenie Ministerstwa. Informują między innymi o cofnięciu patronatu dla Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain.

„W odpowiedzi na informacje zawarte w artykule pt. „Polska szykuje kryptozłotego”, który ukazał się  w dzisiejszym (tj. 17 stycznia 2018 r.) wydaniu Pulsu Biznesu informujemy, że kwestie związane z obrotem pieniężnym (w tym kryptowalutami) są poza jurysdykcją Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwo Cyfryzacji w żaden sposób nie uczestniczy w pracach nad przygotowywaniem projektów związanych z podażą pieniądza w Polsce.

Organy właściwe dla decyzji o wspieraniu rozwoju poszczególnych instrumentów płatniczych to NBP oraz KNF.

Ministerstwo Cyfryzacji wspiera rozwój technologii rejestrów rozproszonych, natomiast nie prowadzi jakichkolwiek projektów i badań związanych z krtyptowalutami.

Informujemy również, że Ministerstwo Cyfryzacji z dniem dzisiejszym cofnęło patronat dla Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain.”