Polska Izba Ubezpieczeniowa postanowiła przybliżyć to, jak ubezpieczyciele chronią zabytki. Pierwszy wniosek jest następujący – przy ogromnych szkodach takich obiektów, usunięcie strat musi się wiązać ze wsparciem państwa lub społeczeństwa. W grę wchodzą olbrzymie koszty, a ubezpieczenie, które by je pokryło miałoby bardzo wysoką składkę.

Pożar Katedry Notre-Dame

Z najnowszych informacji wynika, że stan kościoła jest stosunkowo dobry, a struktura i fasada budowli zostały ocalone. Udało się uniknąć zawalenia się świątyni. Skarbiec katedry wraz z cennymi zabytkami i relikwiami został ocalony. Znajdowały się w nim między innymi – korona cierniowa Jezusa Chrystusa, czy tunika świętego Ludwika.

Eksperci PIU zwracają uwagę, że podczas prac remontowo-budowlanych bardzo często dochodzi do zaprószenia ognia. Z reguły w trakcie prac zabezpieczenia p.poz. nie działają, a ze względu na specyfikę prac systemy alarmowe muszą zostać wyłączone. Trzeba zachować szczególne środki ostrożności, ponieważ w pracach remontowych wykorzystuje się materiały łatwo palne. Wystarczy chwila nieuwagi i tragedia gotowa.

Ogień zaprószono prawdopodobnie w trakcie prac na dachu katedry. Powadzono tam renowację iglicy nad nawą główną. Remont ten miał się zakończyć w 2022 roku. Paryska prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie nieumyślnego spowodowania zniszczenia katedry. Robotnicy, którzy uczestniczyli w pracach konserwacyjnych w katedrze Notre-Dame zostali przesłuchani.

Jak ma wyglądać odbudowa Notre-Dame?

Przy ubezpieczeniu zabytków, każde działanie musi być przeprowadzone pod nadzorem konserwatora. Remonty czy naprawy wymagają użycia specjalnych materiałów. Nowe elementy często trzeba wykonać ręcznie. To oznacza, że likwidacja szkody w przypadku zabytku jest wielokrotnie droższa, niż w przypadku zwykłego budynku o tej samej wielkości.

W kwestii ubezpieczania zabytkowych kościołów działają takie same zasady, jak przy ubezpieczaniu wszystkich pozostałych obiektów zabytkowych. Suma ubezpieczenia powinna uwzględniać koszty odbudowy z wykorzystaniem (o ile to możliwe) materiałów i technik, z których dany obiekt budowano. W takich przypadkach głos decydujący ma konserwator zabytków – czytamy w materiale Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Istnieją specjalne produkty dla przedmiotów o wartości artystycznej i zabytkowej. Obwarowane są wymogami dotyczącymi zabezpieczeń, stanu technicznego budynku. PIU podaje, że niestety duża część kościołów nie spełnia takich warunków. Wygląda na to, że katedra Notre-Dame też nie była należycie ubezpieczona. Świadczy o tym już rozpoczęta zbiórka (jest więc akcent fintechowy), a pomoc w obudowie katedry obiecali inwestorzy i politycy nie tylko z Francji, ale także z innych zakątków świata. Prezydent Emmanuel Macron zapowiada, że odbudowa katedry potrwa około 5 lat.

/Rafał Tomaszewski