Warto zwrócić również uwagę na ciągły rozwój technologii sztucznej inteligencji (AI), wirtualnej rzeczywistości (VR), rozszerzonej rzeczywistości (AR) i oczywiście ewolucję usług na bazie blockchain i problemy z RODO (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych), z którego implementacją nie tylko Polska ma kłopoty. Zobaczmy zatem, jak z tymi kwestiami radzi sobie rynek brytyjski i jego rodzime startupy.

Gwiazdy na Wyspach Brytyjskich

Trussle

Firma działająca od 2015 roku w sektorze usług brokerskich, która stworzyła porównywarkę dostępnych kredytów hipotecznych. Pomaga wybrać spośród 11.000 produktów oferowanych przez 90 instytucji finansowych ten odpowiadający naszym oczekiwaniom. Dzięki niej Brytyjczycy są w stanie zaoszczędzić nawet 4000 funtów rocznie. W przyszłym roku zaczyna obowiązywać dyrektywa PSD2, dzięki czemu rozwiązanie opracowane przez startup Trussle usprawni proces udzielania i wyszukiwania kredytów hipotecznych dla klientów.

Circle

Spółka działająca od 2013 roku, będąca platformą płatności typu peer to peer, w której klienci mogą wysyłać i odbierać płatności za pośrednictwem aplikacji, a teraz nawet w iMessage.

Niedawno startup pozyskał 100 milionów dolarów, podnosząc swoją wycenę giełdową do prawie 3 miliardów dolarów. W 2019 roku Circle zamierza zająć się poprawą stabilności środowiska kryptowalut, sprawić, aby dokonywanie płatności było tak proste jak korzystanie z mediów społecznościowych oraz zmienić nasz stosunek do pieniędzy.

Monzo

Firma, która zadebiutowała w 2015 roku, przeszła rewolucję od startupu do challenger banku, ale ambicje właścicieli są dużo większe. Monzo z ponad milionem klientów i wyceną przekraczającą miliard funtów, zamierza w 2019 zacząć osiągać zyski. Po otrzymaniu pełnej licencji bankowej w kwietniu 2017 roku brytyjski challenger zlikwidował swoje podstawowe konta prepaid, sprawiając, że 94% użytkowników tych kont założyło teraz konto bieżące w aplikacji.

Monzo jest laureatem nagród w dwóch kategoriach podczas konkursu UK Digital Experience Awards. Przy takim sukcesie rok 2019 może być rokiem, w którym największe brytyjskie banki zaczną się bardziej interesować jego rozwiązaniami. Więcej o Monzo można przeczytać tutaj.

Receipt Bank

Po 6 latach konsekwentnego rozwoju bank potwierdził wprowadzenie oprogramowania księgowego stworzonego na bazie chmury. Użytkownicy banku Receipt mogą pobierać raporty i arkusze kalkulacyjne, a nawet integrować już usługę ze swoim własnym oprogramowaniem księgowym działającym w chmurze.

Firma oferuje łatwe do wdrożenia oprogramowanie, które pomaga firmom, podobnie jak xDesign, agencja rozwoju aplikacji mobilnych, oszczędzić czas i pieniądze oraz zautomatyzować konta i wydatki. Bezpieczna prognoza przewiduje siódmy z rzędu rok wzrostu dla Receipt Bank.

TrueLayer

Firma TrueLayer działa już od 2 lat i odniosła sukces, wspierając inne startupy Fintech. Pomagając mniejszym startupom uzyskać dostęp do danych bankowych, TrueLayer było w stanie zebrać 7,5 miliona dolarów.

Rok 2019 ma być wielkim rokiem dla TrueLayer – firma zakłada, że coraz więcej startupów będzie chciało wykorzystać siłę otwartej bankowości. Tak więc nowe rynki europejskie, które zechcą dotrzeć do znacznie większej liczby firm, powinny zmierzać w kierunku TrueLayer.

Przemysł Fintech w 2019 roku

Wszystko to – poczynając od przelewów peer-to-peer (P2P), procedury „poznaj swojego klienta” (KYC) i sprytnych interfejsów API, aż do otwartej bankowości i korzystania z blockchain – dokona największego przewrotu w systemie finansowym od dziesięcioleci.

Rok 2019 z pewnością będzie pełen innowacji dla branży FinTech. Obserwowanie, jak sprawdza się połączenie ludzkiej pracy i automatyzacji oraz czy mogą one działać w harmonii, stanie się niezwykle ciekawym doświadczeniem.