PZU i Alior Bank w końcu uruchomiły zapowiadaną od dawna platformę internetową Cash, za pośrednictwem której pracownicy będą mieli szybki dostęp do tanich i bezpiecznych pożyczek. Dzięki niej pracodawcy mogą oferować dodatkowe korzyści swoim pracownikom.

Platforma Cash przeznaczona jest dla pracowników zatrudnionych na umowie o pracę

Dzięki rozwiązaniu otrzymują oni dostęp do niskooprocentowanych pożyczek na dowolny cel. Pożyczka „podłączona do systemu wynagrodzenia” tudzież „pożyczka jako zaliczka wynagrodzenia”  tzw. salary-linked loans to nowy trend rozwoju lendtechu w Polsce.

Nie jest to innowacja na skalę światową, gdyż podobne rozwiązania od lat zyskują na popularności w Wielkiej Brytanii (np fintech Wagestream) i w Kalifornii (np. fintech HoneyBee). Wbrew pozorom nie jest to także nowość na polskim rynku – prawie rok temu Blue Media uruchomiło Zaliczkomat, a w połowie 2019 roku podbój polskiej branży pożyczkowo-zaliczkowej zapowiedział fintech Symmetrical.

Zdaniem PZU platforma Cash ma szansę stać się unikalnym i korzystnym rozwiązaniem dla pracowników i pracodawców. Szczególnie ci drudzy dostają nowe instrumenty do tego, by zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy. PZU liczy na to, że platforma Cash będzie wykorzystywana jako dodatkowy benefit do tego, by przyciągnąć i utrzymać najbardziej wartościowych pracowników.

Raty automatycznie potrącane z wynagrodzenia

– Zaletą platformy jest ograniczenie formalności. Wnioski o pożyczkę są składane internetowo, a raty automatycznie potrącane z wynagrodzenia. Nie potrzeba zaświadczeń o zarobkach, ponieważ wnioski są przekazywane za pośrednictwem pracodawcy. Podpisanie umowy pożyczkowej następuje poprzez wpisanie w Internecie kodu otrzymanego SMS-em. Proces udzielania i spłaty pożyczek jest więc maksymalnie uproszczony – wyjaśnia prezes Alior Banku Krzysztof Bachta. Pożyczki wyróżnia niski koszt – mniej niż 5 zł za każdy pożyczony 1000 zł, jeśli spłacamy ją w 18 lub więcej ratach.

– Platforma CASH to dobry przykład synergii i wykorzystania silnych stron spółek w ramach Grupy PZU. Wdrożona koncepcja biznesowa ma szansę stać się unikalnym rozwiązaniem na polskim rynku pożyczkowym, pokazując jednocześnie, że w Grupie PZU pracujemy nad jak najlepszym zaspokajaniem potrzeb naszych klientów, w tym tych z obszaru finansów. Platforma CASH ma szansę stać się nową linią biznesową dla PZU – mówi prezes PZU Życie Roman Pałac.

Cash jest wspólnym dziełem PZU i Alior Banku

Platforma Cash jest oparta na technologii wykorzystywanej przez należące do Alior Banku Bancovo, eksperta w nowoczesnych, internetowych rozwiązaniach w zakresie pożyczania. – Prezentujemy innowacyjne podejście do dystrybucji produktów bankowych. Dzięki sprawdzonej platformie technologicznej wygoda klientów w pozyskiwaniu pieniędzy na dowolnie wybrane cele zyskuje nowy wymiar – podkreśla prezes Alior Banku Krzysztof Bachta.

W ramach pilotażu z pożyczek udzielanych za pośrednictwem platformy Cash może już korzystać ponad 10 tysięcy pracowników Grupy PZU. W najbliższych tygodniach platforma będzie udostępniana innym pracodawcom. Z pierwszymi