Portal No Fluff Jobs udostępnił dane, z których wynika, że dwie najpopularniejsze technologie to JavaScript i Java. Pracodawcy coraz częściej zatrudniają specjalistów nieprogramistycznych, na których nie wymagana jest znajomość języków programowania.
W takich dziedzinach jak suppor czy obsługa klienta zarobki też są atrakcyjne – nierzadko w okolicach 7 tys. zł brutto.

Ponadto firmy prześcigają się w kreatywnym wymyślaniu stanowisk – w czołówce znajduje się Business Analysis, Project Management i Business Intelligence. Ale nie o piękne nazwy tu chodzi tylko zwiększanie efektywności zespołu – wg specjalistów z No Fluff Jobs nie firmy IT nie mogą dobrze funkcjonować bez dobrej analityki biznesowej tudzież doświadczonego Project Managera.

Oferty pracy dla analityków danych można znaleźć na stronie Jooble.

JavaScript królem

W 2019 roku najpopularniejszym językiem programowania był JavaScript, który pozycję lidera zajmuje już od kilku lat. Na drugim miejscu jest Java, która jest podstawą na backendowych stanowiskach. Rosną też wynagrodzenia – w I półroczu 2019 roku wzrosły one:

  • dla JavaScript o 5,46% do przeciętnie 13,5 tys. zł brutto,
  • dla Java o 6,38% do przeciętnie 12,5 tys. zł brutto.

Na trzecim miejscu są specjaliści od .NET. Z analizy ofert o pracę wynika, że mogą oni liczyć na 13 tys. zł brutto. Specjaliści Python, Spring i Angular mogą liczyć na podobne wynagrodzenie. Analiza No Fluff Jobs obejmowała ponad 9 tys. ogłoszeń o pracę.

Rośnie zapotrzebowanie na analityków danych. Ile zarobi specjalista SQL?

W 2019 roku liczba ogłoszeń z oznaczeniem „Big data” wzrosło o 164%. SQL pojawia się w ofertach o 78% częściej. Specjaliści mogą liczyć na wynagrodzenia w przedziale od 10 tys. Zł brutto wzwyż. Do gorących trendów trafiają też spece od Androida – liczba ogłoszeń wzrosła o 79%, a spodziewane zarobki to ok. 12,5 tys. zł brutto.

Pamiętajmy przy tym, że programiści zwykle pracują na umowach typu b2b. Przeciętne wynagrodzenie ofertowe może różnić się od rzeczywistego. Ponadto, co nie jest chyba zaskoczeniem, faktyczny poziom zarobków zależy od umiejętności specjalisty. Tzw. juniorzy raczej nie mogą liczyć na wskazane kwoty przeciętne, a co istotne – od juniora do specjalisty zwykle jest jeszcze długa droga.

Programistka i analityczka

Nadal 90 proc. programistów to mężczyźni, ale sytuacja ulega poprawie. Kobiety coraz chętniej wiążą swoją karierę z branżą IT – zachęcają je nie tylko dobre zarobki, ale też jest taka rynkowa potrzeba – na wielu specjalistycznych stanowiskach cechy kobiet są wręcz pożądane np. te związane z UX. Warto tutaj nadmienić, że najczęściej spotykaną formą dyskryminacji w IT jest stereotypizacja. Odsetek pań szkolących się do pracy w tym sektorze wynosi blisko 28 proc. i stale wzrasta. Osoby, które wiążą swoją karierę z branżą IT mają spore szanse na pracę w także w sektorze fintech, gdzie prócz umiejętności programowania czy analityki danych, dochodzą także kompetencje przypisane do specjalistów z sektora finansowego.