Instytucje miały udostępnić testowy interfejs do 14 marca, ale z obowiązku wywiązało się zaledwie 59% banków. Dane pochodzą z badania szwedzkiego fintechu Tink, który przeprowadził je na próbie 442 europejskich banków. Aż 41% instytucji nie udostępniło na czas testowego interfejsu – to 181 ankietowanych banków.

Banki buntują się przeciwko PSD2?

Badanie Tink przeprowadzono na 10 rynkach – w Wielkiej Brytanii, w Niemczech, we Francji, w Hiszpanii, w Holandii, w Belgii i w krajach nordyckich. Uwzględnione banki odpowiadały za obsługę ponad 90% konsumentów we wskazanych krajach. Najlepiej wypadli nasi zachodni sąsiedzi, Belgowie, Szwedzi i Finowie, gdzie terminowo swoje API udostępniło ponad 80% instytucji. Na drugim biegunie znaleźli się Hiszpanie, Duńczycy, Francuzi i Norwegowie – liczba wdrożeń na czas poniżej 50%. Po środku stawki uplasowały się Wielka Brytania (64%) i Holandia (67%).

Choć na pierwszy rzut oka wyniki badania mogą być niepokojące, to warto zwrócić uwagę na kryteria brane pod uwagę przez autorów. Tink klasyfikował interfejs jako niedziałający na przykład wtedy, gdy do 15 marca (czyli zaledwie dzień po terminie) nie uzyskał do niego dostępu. Może to oznaczać, że bank nie tyle danego API nie udostępnił, co nie działa ono na tyle dobrze, żeby sprawnie rozpatrywać wnioski. Więcej informacji na temat raportu można znaleźć tutaj.

Błędy mogą się zdarzać, a szczególnie na samym początku wdrożenia. W końcu to właśnie wyeliminowaniu problemów ma służyć okres testowy, który potrwa do 14 września – wtedy PSD2 zacznie obowiązywać w pełnej formie, a bankowe API staną się pełnoprawnymi narzędziami do komunikacji z fintechami i innymi bankami. Na razie firmy mają czas na przetestowanie procesu integracji.

Zdaniem autorów badania wyniki potwierdzają, że PSD2 jest dla banków dużym obciążeniem. Nie wszystkie instytucje pozytywnie podchodzą do zmian, a wielu z nich nie podoba się fakt, że muszą otwierać swoje bazy danych dla zewnętrznych podmiotów – czy to innych banków, czy fintechów. Wydaje się jednak, że nie mają innego wyjścia.

Raport niestety nie podaje danych na temat rynku polskiego, ale na tle reszty kontynentu wypadamy chyba całkiem nieźle. Na stronie Polish API można sprawdzić pełny rejestr udostępnionych sandboxów, a terminu dotrzymały praktycznie wszystkie banki działające w Polsce. Kompletną listę interfejsów i więcej informacji na ich temat można znaleźć tutaj.