O sprawie pisze RMF FM. Ministerstwo Cyfryzacji ma zamiar przygotować odpowiednie przepisy jeszcze przed końcem obecnej kadencji parlamentu. Marek Zagórski zdradza, że wprowadzenie prawa jazdy w smartfonie to „kwestia bardzo krótkiego czasu”.

Do samochodu tylko ze smartfonem

To świetna informacja. Nowe przepisy oznaczają, że do samochodu nie trzeba będzie zabierać żadnych papierowych dokumentów. Od października zeszłego roku kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz zaświadczenia o opłaconej polisie OC. Z poziomu aplikacji mPojazd (część apki mObywatel) można sprawdzić także dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu – przydatne na przykład w momencie stłuczki.

W aplikacji mPojazd znajdziemy markę, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, czy termin badania technicznego pojazdu. Z poziomu smartfona sprawdzimy także informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Dodatkowo 30 dni przed końcem ważności polisy i badania technicznego apka wyświetli nam komunikat z przypomnieniem.

Udogodnienia dla kierowców to tylko część rozwiązań, nad którymi pracuje Ministerstwo Cyfryzacji. Kilka tygodni temu w aplikacji mObywatel pojawiły się elektroniczne recepty, dzięki którym do apteki można udać się z samym smartfonem. Nowa usługa daje również dostęp do niezrealizowanych recept naszych dzieci oraz innych osób, od których otrzymamy pełnomocnictwo.

skorzystaj z kalkulatora OC i AC>