Już jutro odbędzie się konferencja z udziałem ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego. W jej trakcie resort odsłoni karty co do dalszych planów rozwoju aplikacji mObywatel i podzieli się szczegółami na temat udostępnienia mobilnego prawa jazdy. Na początek z nowej usługi będzie mogła skorzystać wybrana grupa odbiorców w ramach pilotażu.

Ruszają testy prawa jazdy w smartfonie

Ministerstwo Cyfryzacji czeka obecnie na wejście w życie odpowiednich przepisów, dzięki którym kierowcy nie będą mieli obowiązku wożenia przy sobie fizycznego prawa jazdy. Już na początku bieżącego roku minister Zagórski zapewniał, że rozwiązanie jest gotowe od strony technologicznej i powinno pojawić się jeszcze w I półroczu 2020.

Warto przypomnieć, że w ramach aplikacji mObywatel działa już moduł mPojazd, dzięki któremu nie trzeba wozić ze sobą fizycznego dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Teraz czas na prawo jazdy.

mObywatel to rządowa aplikacja, która pozwala na korzystanie z takich rozwiązań jak mTożsamość (dowód osobisty w smartfonie), mLegitymacja szkolna i studencka, mPojazd (dowód rejestracyjny w telefonie), czy eRecepta (wygodny dostęp do niezrealizowanych recept).

Dodatkowo mieszkańcy województwa Małopolskiego w aplikacji mogą także zapisać Małopolską Kartę Aglomeracyjną. W praktyce oznacza to po prostu bilet w telefonie. Ministerstwo Cyfryzacji ma rozmawiać już także z innymi samorządami, które również chcą zintegrować swoje rozwiązanie z aplikacją mObywatel. Do tej pory rządową apkę zainstalowało ponad 1,2 mln Polaków.