Ministerstwo Cyfryzacji rozesłało zaproszenia na spotkanie prasowe, na którym szczegółowo opowie o prawie jazdy w smartfonie. Rozwiązanie ma działać w module mPojazd w aplikacji mObywatel. Dodatkowo wraz z mobilnym prawem jazdy w apce pojawi się także możliwość sprawdzania liczby punktów karnych.

Prawo jazdy w smartfonie będzie dostępne od 5 grudnia

Udostępnienie możliwości korzystania z prawa jazdy w smartfonie to naturalny krok – w końcu już od początku 2019 roku kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego. Wystarczy aplikacja mObywatel i moduł mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Wraz z prawem jazdy w apce pojawi się także licznik punktów karnych.

Prawo jazdy w smartfonie to efekt przyjęcia tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców. To właśnie w tym dokumencie zapisano, że nowe przepisy wejdą w życie 3 miesiące po podpisaniu stosownego komunikatu. Taki komunikat został podpisany przez ministra Marka Zagórskiego na początku września bieżącego roku.

Z aplikacji mObywatel korzysta już ponad 1,6 mln Polaków, a ostatnio system doczekał się kilku usprawnień – chodzi między innymi o odświeżony wygląd i możliwość personalizacji pulpitu. Dodatkowo w module mPojazd pojawiły się nowe dane, takie jak: rodzaj drugiego paliwa alternatywnego, średnie zużycie paliwa, wartość stanu licznika, czy indywidualny poziom emisji CO2.