Konferencja „A New Initiative for Poland: A Future Global Leader in Securing the 4th Industrial Revolution” odbywa się w 100-lecie nawiązania polsko-amerykańskiej współpracy państwowej. W spotkaniu biorą udział eksperci w dziedzinach cyberbezpieczeństwa, IT, innowacji, obrony i polityki zagranicznej ze Stanów Zjednoczonych, Polski i innych krajów europejskich. Partnerem głównym konferencji organizowanej przez Atlantic Council jest PKO Bank Polski.

Polsko-amerykańska współpraca przeciwko hakerom

Konferencja ma na celu między innymi podkreślenie roli polskiego sektora prywatnego w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań związanych z cyberbezpieczeństwem. Podczas spotkania poruszone zostały kwestie dotyczące transformacji cyfrowej w Polsce, roli innowacji, walki z dezinformacją oraz edukacji w zakresie cyberbezpieczeństwa.

– Musimy bronić Polski, Unii Europejskiej i Ameryki przed atakami cybernetycznymi. Żaden kraj nie poradzi sobie w pojedynkę. Wierzę głęboko, że ta współpraca pozwoli polskim firmom IT rozwinąć swoją działalność w wymiarze globalnym – podkreślił premier Morawiecki.

Współpraca ma także dotyczyć walki z wykradaniem danych przez hakerów, czy z fake newsami. Ataki hakerskie to prawdziwa plaga ostatnich lat. Wraz z popularyzacją Internetu i przenoszeniem coraz większej liczby danych do sieci, stała się ona łakomym kąskiem dla przestępców. Zagrożone są nie tylko banki i instytucje finansowe, ale także wszystkie firmy przechowujące dane na temat klientów. Trzeba pamiętać, że zazwyczaj najsłabszym ogniwem zabezpieczeń jest człowiek, który nieopatrznie zdradzi swoje dane do logowania, lub niewystarczająco dobrze zabezpieczy konto. Ataki hakerskie to także szansa dla firm z sektora IT, które starają się walczyć z cyberprzestępczością i oferują różnego rodzaju zabezpieczenia.