W miniony piątek prof. Glapiński odpowiadał na pytania dziennikarzy. Pełny film z wypowiedzi prezesa NBP dostępny jest poniżej. Poruszano takie zagadnienia jak banknot 1000 zł, obniżenie stóp procentowych, czy narodowa strategia bezpieczeństwa gotówki.

Będzie banknot 1000 zł? Co z bezpieczeństwem gotówki?

Jedno z pytań dotyczyło banknotu o nominale 500 złotych – zbliża się bowiem trzecia rocznica jego wprowadzenia. Prof. Glapiński bronił decyzji NBP, twierdząc, że 500 zł banknot ułatwia bankowi centralnemu zarządzenie rezerwami gotówki. Było to szczególnie ważne w 2020 roku – w czasie pandemii.

Następnym krokiem ma być wprowadzenie banknotu z nominałem 1000 zł, co jeszcze bardziej ułatwi składowanie rezerw gotówki. Nowy banknot miałby pojawić się już w kolejnej kadencji obecnego, lub nowego prezesa NBP. Kadencja prof. Adama Glapińskiego wygasa w czerwcu 2022 roku.

Prezes NBP odniósł się także do zapowiedzianej niedawno strategii bezpieczeństwa gotówki. Pracami nad nią ma się zajmować Rada ds. Obrotu Gotówkowego. Celem banku centralnego jest zapewnienie powszechnej dostępności i akceptacji polskich banknotów i monet. Zdaniem prof. Glapińskiego jest w tym zakresie dużo do zrobienia.

Dodatkowo prezes Narodowego Banku Polskiego mówił o dalszym obniżaniu stóp procentowych, a nawet o stopach ujemnych. NBP ma dopuszczać taką możliwość w zależności od sytuacji gospodarczej. Z kolei podwyżka stóp procentowych jest obecnie w zasadzie niemożliwa.

Zdjęcie: YouTube/NBP