Michał Krupiński wziął udział w dyskusji panelowej „Technologia blockchain a banki” podczas 48. Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Organizatorem i gospodarzem panelu była telewizja CNBC – największa na świecie sieć kanałów informacyjnych poświęconych ekonomii.

Czytaj także: Bank Pekao jeszcze mocniej wspiera firmy w międzynarodowej ekspansji

Blockchain w Banku Pekao?

Bank Pekao S.A. bada możliwość zastosowania technologii blockchain. Banki muszą na to spojrzeć w ten sposób – to uciekający pociąg, którego nie można zatrzymać. Albo do niego wskoczymy, albo ryzykujemy potrącenie. Co więcej, Bank Pekao S.A. chce prowadzić ten pociąg. Jest bardzo wiele procesów i mechanizmów, które możemy unowocześnić i sprawić, że będą jeszcze bardziej wydajne – powiedział Michał Krupiński podczas debaty.

Blockchain to tzw. rozproszony rejestr. Technologia ta kojarzona jest głównie z kryptowalutami takimi jak bitcoin. Jednak jej zastosowanie jest dużo szersze. Blockchain to sposób kodowania informacji, który zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa: raz zakodowany wpis pozostaje w rejestrze na zawsze, a zapis nie może być usunięty ani sfałszowany. Dzieje się tak dlatego, że w systemie blockchain te same informacje zapisywane są u wszystkich uczestników.

Czytaj także: Jak zostać ekspertem blockchain?

Blockchain podniesie poziom bezpieczeństwa

To dlatego szereg banków, a także instytucji nadzorujących rynki przygląda się bliżej możliwościom wykorzystania technologii blockchain zarówno pod kątem cyfrowych walut, jak i podniesienia bezpieczeństwa systemów finansowych.

Czytaj także: Nowości w aplikacji mobilnej PeoPay

– W przypadku rynków wschodzących, zawsze widzimy opóźnienie rzędu 5-7 lat jeśli chodzi o adaptację nowej technologii. Paradoksalnie to dobrze, gdyż możemy obserwować jak świat radzi sobie z daną nowością, uczyć się na bazie doświadczeń innych i wybierać dla siebie najlepsze rozwiązania. A ponieważ Bank Pekao S.A. działa na mniejszą skalę niż globalne instytucje finansowe, możemy być bardziej elastyczni w implementacji nowych technologii. Może to przebiegać szybciej i efektywniej – podsumował prezes Banku Pekao S.A.

W dyskusji „Technologia blockchain a banki” oprócz Michała Krupińskiego uczestniczyli Rana Kapoor, CEO YES Bank i Oliver T. Bussmann, założyciel Bussmann Advisory.

Dobrym przykładem na wdrożenie blockchainu może być Gibraltar i lokalna Financial Services Commission (odpowiednik polskiego KNF), która z początkiem stycznia rozpoczęła proces licencjonowania fintechów w zakresie stosowania technologii blockchain w obszarze płatności i przelewów. To pierwsza taka decyzja na świecie związana z polityką przyciągania światowych firm na swoje terytorium po Brexicie.  Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Gibraltar licencjonuje płatności w blockchain.

O technologii blockchain rozmawiano także przy okazji warszawskiej konferencji Blockchain Connect 2018. Zdaniem Daniela Jeffriesa, eksperta i wizjonera, którego artykuły o rozproszonych rejestrach czytało miliony ludzi z całego świata, blockchain to odkrycie na miarę prasy Gutenberga. Więcej o konferencji i samym blockchainie można przeczytać tutaj – Scentralizowane kryptowaluty to kwestia czasu.