Partner serwisu Visa dla biznesu

System innowacji i system emerytalny to naczynia połączone. Paweł Borys na EKF

Fintek
Fintek
#govtech#Prawo
Opublikowano: 14 czerwca 2019, 13:35 Aktualizacja: 14 czerwca 2019, 14:51

Reforma emerytalna zbliża się wielkimi krokami. Między innymi o tym mówił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju na Europejskim Kongresie Finansowym w Sopocie.

System innowacji i system emerytalny to naczynia połączone. Paweł Borys na EKF

– Ekosystem innowacji, system bankowy i emerytalny to rodzaj naczyń połączonych. 80% patentów w Polsce nie jest wprowadzanych na rynek. W sektorze bankowym potrzebujemy silnego rynku kapitałowego, a przyszli emeryci potrzebują bezpieczeństwa finansowego – mówił Paweł Borys podczas sesji otwierającej EKF.

Fintek.pl był patronem medialnym wydarzenia.

Prezes PFR Paweł Borys o Pracowniczych Planach Kapitałowych

 

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych obowiązuje od początku bieżącego roku, ale dopiero na początku lipca do programu przystąpi pierwsza grupa pracowników. Na pierwszy ogień pójdą duże firmy zatrudniające ponad 250 osób. Z kolei już od 1 stycznia 2021 roku PPK obejmie wszystkich zainteresowanych. Więcej o szczegółowych założeniach PPK można przeczytać tutaj.

– Dzięki ostatnim zmianom środki dla przyszłych seniorów będą mogły pochodzić z ZUS, PPK i IKE. Ma to duże znaczenie dla seniorów, dla rynku kapitałowego, aby finansować badania i rozwój, a także dla rynku akcji i obligacji – tłumaczył Paweł Borys w trakcie Europejskiego Kongresu Finansowego.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju mówił, że kapitałowy filar emerytalny nie jest lekiem na całe zło, ale dzięki inwestycjom ma dawać perspektywy na zwiększenie produktywności, wzrost dochodów i rozwój gospodarczy.

Opinie na temat PPK są podzielone. Krytycy programu zwracają uwagę, że na zmianach najbardziej skorzysta polska giełda, a nie przyszli emeryci. Wszystkim niezdecydowanym polecamy przegląd opinii ekonomistów i polityków na temat PPK.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

prezes-pfr-pawel-borys-o-pracowniczych-planach-kapitalowych