Powodem problemów z autoryzacją są nowe wymogi dotyczące silnego uwierzytelniania (SCA). To dodatkowe zabezpieczenie przy transakcjach wykonywanych online, które zostało wprowadzone przez dyrektywę PSD2. Wymogi SCA obowiązują w Polsce od początku bieżącego roku – w związku z tym przy płatności kartą w Internecie klienci muszą podać na przykład kod SMS lub skorzystać z mobilnej autoryzacji w aplikacji bankowej.

Problemy z płatnościami w aplikacji Orlen Pay

„W efekcie tych zmian, dochodzi do jednostkowych zakłóceń w realizacji transakcji pomiędzy niektórymi bankami, a częścią rozwiązań płatniczych jak np. Orlen Pay. Problem zostanie rozwiązany w ciągu kilku najbliższych tygodni. Do tego czasu, zachęcamy do realizowania płatności Orlen Pay, przez wspomniane, alternatywne metody płatnicze, które działają bez zmian i nie wymagają dodatkowego uwierzytelnienia” – informuje PKN Orlen w komunikacie rozesłanym do klientów.

Chodzi tutaj o takie metody płatności jak BLIK, Apple Pay, czy Google Pay, które w aplikacji Orlen Pay są dostępne od maja 2020 roku. Aplikacja Orlen Pay jest dostępna w sklepach Google Play i AppStore. Pozwala opłacać tankowanie za pomocą skanowania kodu QR umieszczonego na dystrybutorze. Dzięki temu nie trzeba stać w kolejce do kasy.

Aplikacje do płatności za paliwo wdrażają także Lotos, czy Circle K. W przypadku Circle K aplikacja jest już dostępna na stajach sieci w całej Polsce.