Profil Zaufany jest bardzo przydatny do złożenia Jednolitego Pliku Kontrolnego przez płatników VAT. Termin złożenia JPK za styczeń mija 26 lutego (można to zrobić tylko elektronicznie). Od 2018 roku po raz pierwszy objęci tym obowiązkiem są także mikroprzedsiębiorcy. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Mikroprzedsiębiorco – ta aplikacja pomoże Ci złożyć JPK.

Czytaj także: 1000 – tyle mandatów opłaciliśmy w styczniu kartą lub telefonem

Profil Zaufany potwierdzisz w każdej placówce Poczty Polskiej

– Jesteśmy naturalnym kandydatem na dostawcę usług korespondencji cyfrowej dla obywateli i urzędów. Przez lata głównym obszarem działalności Poczty Polskiej było doręczanie listów. Gdy wolumen tradycyjnej korespondencji  zmniejsza się, nasza spółka ewoluując razem z rynkiem,  z operatora pocztowego przekształca się w operatora cyfrowego. Współtworzenie e-administracji będzie dla Poczty istotnym impulsem rozwojowym, a obywatelom zapewni powszechny i bezpieczny dostęp do e-usług. Poczta działa na zasadach  komercyjnych, ale to także firma z misją. Chcemy pomagać obywatelom z utrudnionym dostępem do cyfryzacji, uczyć i upowszechniać e-administrację – mówi  Przemysław Sypniewski, prezes zarządu Poczty Polskiej .

Usługi Poczty Polskiej docierają do 100% mieszkańców, urzędów, przedsiębiorstw i obywateli. Dzięki temu jest firmą, która może koordynować bezpieczny przepływ informacji urzędowych w całym kraju. Podobnie jak inne poczty narodowe (np. w Czechach, Danii i Francji) może odegrać kluczową rolę w systemie, który przetwarza dane wymieniane pomiędzy instytucjami państwowymi a obywatelami.

– Profil Zaufany potwierdzony przez Konto Zaufane Envelo to nasza Elektroniczna Tożsamość, która  jest  kluczem do e-usług administracji publicznej. Profil Zaufany wystarcza do obsługi znakomitej większości e-usług. Uwierzytelniona eTożsamość Envelo jest  niezbędna do świadczenia usługi elektronicznego doręczenia, którą będzie w przyszłości kluczowa zarówno dla administracji, klientów biznesowych oraz klientów indywidualnych – informuje Krzysztof Dzięcioł, prezes spółki Poczta Polska Usługi Cyfrowe.

Czytaj także: Reforma emerytalna i Pracownicze Plany Kapitałowe. Czy to dobra zmiana?

Jak działa Profil Zaufany? Potwierdzamy przez Envelo

Do potwierdzenia Profilu Zaufanego, klientowi niezbędne jest Konto Zaufane Envelo – pocztowy nośnik e-tożsamości, które można założyć w jednym z blisko 4700 urzędów i filii Poczty Polskiej na terenie całego kraju.

– Podobnie, jak w przypadku oferty największych banków w Polsce, Profil Zaufany Envelo jest potwierdzany po wybraniu odpowiedniej opcji w parametrach konta na platformie. Po potwierdzeniu operacji jednorazowym hasłem i prawidłowej weryfikacji w systemie Profilu Zaufanego, można zalogować się do e-usług administracji publicznej za pomocą danych logowania do platformy Envelo – mówi Michał Putkiewicz, wiceprezes spółki Poczta Polska Usługi Cyfrowe

Konto Zaufane Envelo jest usługą darmową. W przeciwieństwie do oferty różnych banków, pocztowa e-tożsamość nie jest powiązana z żadnym produktem platformy Envelo, więc wraz ze zmianą dostawcy usług, nie ma potrzeby przenoszenia poświadczenia Profilu Zaufanego.

Czytaj także: Pierwsze wdrożenie paczkomatów od Poczty Polskiej

– Grupa Poczty Polskiej pracuje obecnie nad rozwojem systemu, dzięki któremu Konto Zaufane Envelo będzie można założyć za pomocą urządzenia mobilnego, w które wyposażony jest listonosz. Ta rewolucyjna zmiana umożliwi tworzenie pocztowej e-tożsamości w dowolnym miejscu. Będzie to ważny krok do realizacji strategii przeciwdziałania cyfrowemu wykluczeniu nie tylko osób mieszkających w najodleglejszych zakątkach Polski, ale również osób niepełnosprawnych czy przewlekle chorych, które rzadko wychodzą z domu – mówi Paweł Kopeć, dyrektor sprzedaży w Poczcie Polskiej i członek zarządu PPUC.