Około godziny 14.30 rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji Karol Manys poinformował na Twitterze, że do pęknięcia bariery 1 miliona brakuje 14 założonych profili. Natomiast już chwilę po godzinie 15-stej założone zostało milionowe konto PZ.

Profil Zaufany założyło już prawie milion obywateli.
Czytaj także:Tylko co trzeci Polak korzysta z e-administracji

Profil Zaufany ma już milion użytkowników

Kilka dni temu rzecznik resortu cyfryzacji podzielił się również infografiką, pokazującą wpływ bankowości elektronicznej na liczbę zakładanych Profili Zaufanych. Jak widzimy na poniższym obrazku prym wiedzie tutaj PKO Bank Polski, za pośrednictwem którego PZ założyło ponad 135 tysięcy Polaków. Na kolejnych miejscach plasują się ING Bank Śląski, Bank Millennium, Inteligo, Envelo Bank i Bank Pekao – w którym taka opcja dostępna jest najkrócej.

Profil Zaufany przez bankowość elektroniczną - dane Ministerstwa Cyfryzacji.

W dokumencie prezentującym plany Ministerstwa Cyfryzacji na resztę 2017 roku, resort stwierdza, że w kolejnych miesiącach do programu Profilu Zaufanego przystąpią takie instytucje, jak BZ WBK, mBank, Alior Bank, BGŻ BNP Paribas, Citi Handlowy, Raiffeisen i Credit Agricole.

Za pomocą Profilu Zaufanego – a właściwie już eGO, możemy:

  • złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego dla siebie lub dziecka;
  • złożyć wniosek o eKUZ – Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego;
  • zarejestrować działalność gospodarczą;
  • zgłosić sprzedaż samochodu w wydziale komunikacji;
  • sprawdzić swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych lub w Rejestrze PESEL;
  • złożyć wniosek o świadczenie rodzinne i kartę dużej rodziny;
  • załatwić sprawy związane z ZUS i Urzędem Skarbowym.

Warto też przypomnieć, że Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało stworzenie mobilnej wersji PZ. Na razie nie wiadomo, kiedy nastąpi wdrożenie, ale pomysłowi na pewno należy przyklasnąć.

eGO goni Facebooka, a przyrost użytkowników notuje większy niż Snapchat. To oczywiście tak pół żartem, pół serio, ale fakty są takie, że w ostatnich miesiącach PZ pozbył się łatki niepraktycznego narzędzia, które często ulegało awariom. Po wydzieleniu go z platformy EPUAP i po udostępnieniu systemów bankowości elektronicznej Profil Zaufany zyskał nowe życie.