Przypomnijmy, że od 1 stycznia najmniejsi przedsiębiorcy – zatrudniający do 10 pracowników, o obrotach nieprzekraczających 2 mln euro rocznie – mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. W związku z tym najpóźniej do 26 lutego 2018 r. po raz pierwszy muszą wysłać do Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT). Bez Profilu Zaufanego może to być nieco trudniejsze.

Czytaj także: Rekordowa zbiórka Polaków na Kickstarterze

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny?

JPK_VAT to zestaw informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej. Dane pobierane są bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa. JPK posiada określony układ i format (schemat xml), który ułatwia jego przetwarzanie.

Do prawidłowego złożenia i wysłania Jednolitego Pliku Kontrolnego potrzebny jest certyfikat kwalifikowany lub Profil Zaufany (eGO). JPK trzeba też uwierzytelnić. Więcej o Jednolitym Pliku Kontrolnym można przeczytać tutaj – Już od stycznia mikroprzedsiębiorcy także będą musieli składać JPK.

Czytaj także: Sprawdź swojego kontrahenta. Nowy rejestr Ministerstwa Finansów

Załóż Profil Zaufany już dziś!

Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można nie tylko wysłać i uwierzytelnić JPK, ale i załatwić sprawy urzędowe online w serwisach administracji publicznej, bez wychodzenia z domu.

Jeżeli teraz założysz Profil Zaufany będziesz dobrze przygotowany do wysyłki twojego pierwszego JPK_VAT. Profil Zaufany da ci gwarancję łatwego, szybkiego i bezpiecznego wysłania pliku JPK_VAT. Nie czekaj na ostatnią chwilę z założeniem Profilu Zaufanego! Nie daj się zaskoczyć!

Czytaj także: Raport o cyfryzacji kraju. Czym może pochwalić się Ministerstwo Cyfryzacji?

Jak to zrobić?

Profil Zaufany możesz założyć na dwa sposoby:

  1. Przez internet za pośrednictwem bankowości elektronicznej

W tej opcji Profil Zaufany możesz założyć i potwierdzić w pełni online, 24h/7 dni w tygodniu. Warunek? Musisz mieć konto w tych bankach: PKO Bank Polski SA, Bank Zachodni WBK, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Millennium Bank lub konto na platformie Envelo.

Za pomocą twojego konta bankowego szybko i bezpiecznie założysz i potwierdzisz Profil Zaufany. Chodzi o to, że twoje dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego nie musisz już potwierdzać ich osobiście w urzędzie.

Krok 1: w systemie bankowości elektronicznej Twojego banku, wypełnij formularz o założenie Profilu Zaufanego.

Krok 2: operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.

  1. Przez internet potwierdzając go w Punkcie Potwierdzającym

Krok 1: już teraz wejdź na stronę www.pz.gov.pl.

Krok 2: wybierz możliwość założenia Profilu Zaufanego z potwierdzeniem w punkcie potwierdzającym.

Krok 3: Po założeniu Profilu w internecie będziesz musiał odwiedzić punkt potwierdzający. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy znajduje się najbliższy.

W całej Polsce funkcjonuje prawie 1500 takich punktów. To m.in. urzędy skarbowe, inspektoraty ZUS, banki, urzędy miejskie, czy wojewódzkie.

Pełną listę punktów potwierdzających znajdziesz TUTAJ.
Czytaj także: Myślisz o przebranżowieniu? Oto 6 stanowisk w IT, które możesz zdobyć po kilku miesiącach nauki

Do czego jeszcze przydaje się Profil Zaufany?

Dzięki Profilowi Zaufanemu możesz m.in.:

  • Składać i sprawdzać dokumenty rozliczeniowe w ZUS i US
  • Złożyć wniosek o rejestrację działalności gospodarczej
  • Zgłosić utratę dokumentu tożsamości
  • Wystąpić o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
  • Załatwić sprawy urzędowe dla swojej rodziny: becikowe, świadczenia rodzicielskie, Karta Dużej Rodziny, Świadczenie o Funduszu Alimentacyjnym
  • Uzyskać odpis aktu stanu cywilnego
  • Dziesiątki innych spraw.