Według najnowszych statystyk zaprezentowanych przez Narodowy Bank Polski pod koniec grudnia 2019 roku liczba terminali POS w Polsce w III kwartale minionego roku wyniosła już ponad 867 tys. i nieustannie rośnie. Ponadto, od marca 2019 roku praktycznie wszystkie zainstalowane terminale umożliwiają płatności zbliżeniowe.

Ćwierć miliona terminali w Programie Polska Bezgotówkowa

– Bardzo się cieszymy, że Program Polska Bezgotówkowa rozwija się tak prężnie i trafia także do tych regionów Polski, które w największym stopniu potrzebują zmiany cywilizacyjnej przynoszonej przez płatności bezgotówkowe. Wpływa to pozytywnie na rozwój lokalnych przedsiębiorstw i punktów handlowo-usługowych, które szczególnie w mniejszych miejscowościach pełnią rolę centrum lokalnej aktywności – mówi dr Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Do regionów, w których odsetek terminali zainstalowanych w ramach Programu Polska Bezgotówkowa jest najwyższy, należą województwa: mazowieckie (15,19%), śląskie (11,55%), wielkopolskie (9,49%) i małopolskie (9,32%), natomiast do tych z najniższą liczbą zaliczają się województwa świętokrzyskie (2,86%), podlaskie (2,84%), opolskie (2,76%) i lubuskie (2,48%). Terminale zainstalowane w ramach Programu Polska Bezgotówkowa zrealizowały dotychczas ponad 187,5 mln transakcji, za łączną kwotę blisko 10 mld złotych.

Do Programu Polska Bezgotówkowa mogą zgłaszać się małe, średnie i mikropodmioty, które chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych, a w okresie ostatnich 12 miesięcy w swoim punkcie handlowo-usługowym nie akceptowały takiej formy płatności. Uczestnicy Programu otrzymają wsparcie ze strony Fundacji polegające na pokryciu kosztów związanych z otrzymaniem terminala do akceptacji kart oraz kosztów obsługi płatności bezgotówkowych przez 12 miesięcy.