Cykl darmowych warsztatów “Programuj, dziewczyno!” organizuje szkoła programowania Coders Lab oraz Joanna Bochyńska, autorka bloga Wake up and code, na którym m.in. zachęca kobiety do rozpoczęcia przygody z programowaniem.

Patrząc na układ sił w branży programistycznej, Google może niedługo mieć problemy z zachowaniem swojej polityki równości płci. W Polsce, w roku akademickim 2016/17 dziewczyny studiujące informatykę stanowiły zaledwie 13% wszystkich studentów. Czas to zmienić.

Czytaj także: System rozpoznawania mowy Microsoftu osiągnął „ludzki poziom”

Darmowe warsztaty programowania dla kobiet

Programuj, dziewczyno

Cykl darmowych warsztatów “Programuj, dziewczyno!” organizuje szkoła programowania Coders Lab oraz Joanna Bochyńska, autorka bloga Wake up and code, na którym m.in. zachęca kobiety do rozpoczęcia przygody z programowaniem.

– Chcemy zmotywować dziewczyny do nauki programowania. Wiele z nich w ogóle nie myśli o spróbowaniu swoich sił w kodowaniu, bo kojarzą to zajęcie jako typowo męskie. A przecież kobiety mogą być tak samo dobrymi programistkami jak mężczyźni. Nasze warsztaty pomogą im sprawdzić, czy to jest coś, w czymś się odnajdują – podkreśla Joanna Bochyńska, z wykształcenia indolożka, która swoją przygodę z programowaniem zaczęła od intensywnego kursu programowania w Coders Lab, a dzisiaj pracuje jako junior front-end developer w startupie i zajmuje się rozwijaniem aplikacji w oparciu o Angulara.

Statystyki pokazują, że inicjatywy zachęcające kobiety do nauki programowania są konieczne. W roku akademickim 2016/2017 spośród wszystkich studentów informatyki w Polsce dziewczyny stanowiły jedynie 13 procent. Od roku 2008 do dziś odsetek kobiet na tym kierunku wzrósł jedynie o 3 punkty procentowe. Serwis StackOverflow.com, internetowa społeczność programistów z całego świata, rokrocznie publikuje dane dotyczące swoich członków. Wynika z nich, że 92,8 proc. z nich to mężczyźni, a więc jedna kobieta programistka przypada na 11 mężczyzn!
– Od kilku lat staramy się zmniejszać wyraźny deficyt kobiet w branży IT. Ponad 30 proc. naszych absolwentów to kobiety, co jest bardzo dobrym wynikiem w porównaniu do konkurencji, ale chcemy ten odsetek jeszcze zwiększać  – zauważa Romek Lubczyński z Coders Lab.
Dziewczyny programistki to nie wymysł dzisiejszych czasów. To kobieta Ada Lovelace w połowie XIX w. napisała najstarszy znany program komputerowy, który pozwalał obliczać kolejne wyrazy określonego ciągu liczbowego. Kathleen McNulty Mauchly Antonelli, Jean Bartik, Frances Elizabeth Holberton, Marlyn Meltzer, Frances Spence i Ruth Teitelbaum – to zespół sześciu matematyczek, które w latach 40. XX wieku programowały ENIAC-a, maszynę uznawaną powszechnie za pierwszy komputer. Pięćdziesiąt lat temu, u zarania ery informatycznej, programowanie było traktowane jako zajęcie dla kobiet – mężczyźni woleli dłubać w sprzęcie.
Czytaj także: Polacy ponownie liderem w blokowaniu reklam

Pora odczarować kod

Podczas warsztatów front-endowych “Programuj dziewczyno” uczestniczki będą miały okazję zmierzyć się z szeregiem różnorodnych zadań – zetkną się z HTML-em i CSS, poznają podstawy JavaScriptu, dotkną pracy z Gitem. Jedynymi warunkami, aby wziąć udział w programie jest znajomość angielskiego w stopniu umożliwiającym czytanie tekstów oraz własny laptop.
Warsztaty odbędą się w Poznaniu (30.09), Wrocławiu (7.10), Warszawie (7.10), Katowicach (14.10), Łodzi (14.10), Białymstoku (14.10), Trójmieście (14.10), Krakowie (21.10) i Lublinie (21.10). Aby wziąć udział w warsztatach, konieczna jest wcześniejsza rejestracja.