Partner serwisu Visa dla biznesu

Prosta Spółka Akcyjna – parlament rozpoczął prace nad ustawą

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Start up
Opublikowano: 14 marca 2019, 14:36 Aktualizacja: 28 kwietnia 2019, 17:39

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii poinformowało o rozpoczęciu prac nad projektem ustawy wprowadzającej Prostą Spółkę Akcyjną. Wczoraj wieczorem, na posiedzeniu plenarnym Sejmu, odbyło się pierwsze czytanie projektu tej ustawy. PSA to nowy rodzaj działalności gospodarczej, na którym mają skorzystać startupy. Polscy startupowcy będą mogli łatwiej niż obecnie założyć spółkę i pozyskać kapitał potrzebny do rozwoju swojej działalności.

Prosta Spółka Akcyjna - parlament rozpoczął pracę nad ustawą

Projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych ostał skierowany do prac w nadzwyczajnej komisji ds. zmian w kodyfikacjach. Ustawa ta jest ostatnim rozwiązaniem z pakietu 100 zmian dla firm. MPiT chce, by zaczęła obowiązywać 1 marca 2020 r. Celem nowych przepisów jest wzmocnienie rozwoju startupów w Polsce, zwiększenie ich konkurencyjności oraz zahamowanie „eksportowania” polskich pomysłów za granicę.

Między innymi o Prostej Spółce Akcyjnej porozmawialiśmy z Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwigą Emilewicz. Pełny wywiad można znaleźć tutaj.

Prosta Spółka Akcyjna – na czym polega projekt?

Prosta spółka akcyjna ma łączyć cechy spółki z o.o. (stosunkowo proste i mało kosztowne założenie, funkcjonowanie i likwidacja spółki) z zaletami spółki akcyjnej. Chodzi o takie udogodnienia jak brak barier wejścia – wystarczy 1zł kapitału na start, wygodną rejestrację elektroniczną w 24 godziny, uproszczenie procedur w spółce – czyli na przykład podejmowanie uchwał za pomocą maila albo w czasie wideokonferencji.

PSA nie będzie posiadała statusu spółki publicznej, co wiąże się z mniejszą liczbą restrykcyjnych obowiązków. Akcje PSA nie będą notowane na giełdzie, ale w razie potrzeby przedsiębiorcy będą mogli przekształcić firmę w spółkę akcyjną w celu wejścia na giełdę. Prostą spółkę akcyjną będzie też łatwo zlikwidować – skrócono czas na przeprowadzenie likwidacji, a dodatkowo będzie można rozwiązać spółkę bez likwidacji, przez przejęcie jej majątku i zobowiązań przez akcjonariusza.

MPiT przedstawia dane Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, według których obecne formy prowadzenia działalności gospodarczej nie spełniają potrzeb startupów. Aż 73% ankietowanych wskazało na potrzebę nowej formuły prawnej dla innowacyjnych firm – nowej spółki kapitałowej.

Według danych Fundacji Startup Poland w 2016 r. funkcjonowało w Polsce około 2,7 tysiąca firm, dla których przetwarzanie informacji i inne tego typu technologie były kluczowym elementem ich biznesu. Faktyczna liczba startupów w Polsce jest jednak znacznie wyższa – podaje resort. Zgodnie z prognozami Deloitte w 2023 roku rynek startupów będzie stanowił 2,2 mld zł wartości dodanej dla polskiej gospodarki. Tego typu firmy mają odpowiadać za 50 tys. miejsc pracy i 757 mln PLN przychodów dla gospodarstw domowych.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

prosta-spolka-akcyjna-parlament-rozpoczal-prace-nad-ustawa