Projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych ostał skierowany do prac w nadzwyczajnej komisji ds. zmian w kodyfikacjach. Ustawa ta jest ostatnim rozwiązaniem z pakietu 100 zmian dla firm. MPiT chce, by zaczęła obowiązywać 1 marca 2020 r. Celem nowych przepisów jest wzmocnienie rozwoju startupów w Polsce, zwiększenie ich konkurencyjności oraz zahamowanie „eksportowania” polskich pomysłów za granicę.

Między innymi o Prostej Spółce Akcyjnej porozmawialiśmy z Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwigą Emilewicz. Pełny wywiad można znaleźć tutaj.

Prosta Spółka Akcyjna – na czym polega projekt?

Prosta spółka akcyjna ma łączyć cechy spółki z o.o. (stosunkowo proste i mało kosztowne założenie, funkcjonowanie i likwidacja spółki) z zaletami spółki akcyjnej. Chodzi o takie udogodnienia jak brak barier wejścia – wystarczy 1zł kapitału na start, wygodną rejestrację elektroniczną w 24 godziny, uproszczenie procedur w spółce – czyli na przykład podejmowanie uchwał za pomocą maila albo w czasie wideokonferencji.

PSA nie będzie posiadała statusu spółki publicznej, co wiąże się z mniejszą liczbą restrykcyjnych obowiązków. Akcje PSA nie będą notowane na giełdzie, ale w razie potrzeby przedsiębiorcy będą mogli przekształcić firmę w spółkę akcyjną w celu wejścia na giełdę. Prostą spółkę akcyjną będzie też łatwo zlikwidować – skrócono czas na przeprowadzenie likwidacji, a dodatkowo będzie można rozwiązać spółkę bez likwidacji, przez przejęcie jej majątku i zobowiązań przez akcjonariusza.

MPiT przedstawia dane Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, według których obecne formy prowadzenia działalności gospodarczej nie spełniają potrzeb startupów. Aż 73% ankietowanych wskazało na potrzebę nowej formuły prawnej dla innowacyjnych firm – nowej spółki kapitałowej.

Według danych Fundacji Startup Poland w 2016 r. funkcjonowało w Polsce około 2,7 tysiąca firm, dla których przetwarzanie informacji i inne tego typu technologie były kluczowym elementem ich biznesu. Faktyczna liczba startupów w Polsce jest jednak znacznie wyższa – podaje resort. Zgodnie z prognozami Deloitte w 2023 roku rynek startupów będzie stanowił 2,2 mld zł wartości dodanej dla polskiej gospodarki. Tego typu firmy mają odpowiadać za 50 tys. miejsc pracy i 757 mln PLN przychodów dla gospodarstw domowych.