PSA ma łączyć cechy spółki z o.o. (stosunkowo proste i mało kosztowne założenie, funkcjonowanie i likwidacja działalności) z zaletami spółki akcyjnej. Po przyjęciu przez Sejm ustawa trafi do Senatu.

Prosta Spółka Akcyjna to rozwiązanie, które przygotowaliśmy z myślą o startupach i we współpracy ze środowiskiem startupowym. Chcemy, dzięki tym rozwiązaniom, zatrzymać w Polsce młode innowacyjne przedsięwzięcia, a także przyciągnąć te zagraniczne – mówi minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Startupy czekają na PSA

Główne zalety PSA to brak barier wejścia (1 zł kapitału na start), szybka rejestracja elektroniczna (w 24 h za pomocą formularza, obok możliwości rejestracji metodą „tradycyjną”) oraz uproszczenie i elektronizacja procedur w spółce (chodzi między innymi o możliwość podejmowania uchwał za pomocą poczty elektronicznej albo w czasie wideokonferencji).

PSA nie będzie posiadała statusu spółki publicznej i związanych z tym restrykcyjnych obowiązków – akcje prostej spółki akcyjnej nie będą notowane na giełdzie; jednocześnie będzie możliwość przekształcenia PSA w spółkę akcyjną w celu wejścia na giełdę,

Według Fundacji Startup Poland w 2016 r. funkcjonowało w Polsce około 2,7 tysiąca startupów, w przypadku których przetwarzanie informacji i pochodne technologie stanowiły kluczowy element ich działalności. Potencjał startupów w 2023 r. to, zgodnie z prognozami Deloitte, 2,2 mld zł wartości dodanej, ponad 50 tys. miejsc pracy i 757 mln zł przychodów dla gospodarstw domowych – podaje MPiT.