Partner serwisu Visa dla biznesu

Prosta Spółka Akcyjna w marcu przyszłego roku. Jest podpis prezydenta

Fintek
Fintek
#Prawo#Start up
Opublikowano: 5 sierpnia 2019, 15:56 Aktualizacja: 6 sierpnia 2019, 10:13

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę wprowadzającą Prostą Spółkę Akcyjną. Nowelizacja kodeksu spółek handlowych ma ułatwić założenie firmy i pozyskanie kapitału na jej rozwój.

Prezydent podpisał ustawę o Prostej Spółce Akcyjnej. Zacznie obowiązywać w marcu przyszłego roku

Ustawa zacznie obowiązywać od 1 marca 2020 roku. PSA ma być pewnego rodzaju hybrydą spółki z o.o. i spółki akcyjnej. Będzie się charakteryzowała prostym i mało kosztownym założeniem, prowadzeniem oraz likwidacją. Nowe przepisy zniosą także barierę wejścia, ponieważ, aby założyć prostą spółkę akcyjną wystarczy posiadać 1 zł kapitału na start.

Prosta Spółka Akcyjna – co to takiego?

Z analiz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że obecnie dostępne formy prowadzenia działalności gospodarczej, takie jak spółka z o.o. czy spółka akcyjna nie w pełni odpowiadają na potrzeby startupów. Potwierdzają to badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w których aż 73% ankietowanych wskazało na potrzebę nowej formuły prawnej dla innowacyjnych firm – nowej spółki kapitałowej.

Prosta spółka akcyjna wprowadza takie udogodnienia jak brak barier wejścia – wystarczy 1zł kapitału na start, wygodną rejestrację elektroniczną w 24 godziny, uproszczenie procedur w spółce – czyli na przykład podejmowanie uchwał za pomocą maila albo w czasie wideokonferencji.

W łatwiejszy sposób można także dysponować środkami spółki – chodzi między innymi o brak „zamrożonego” kapitału zakładowego. PSA nie będzie posiadała statusu spółki publicznej i związanych z tym restrykcyjnych obowiązków. Akcje prostej spółki akcyjnej nie będą notowane na giełdzie, ale jednocześnie będzie istniała możliwość przekształcenia PSA w spółkę akcyjną w celu wejścia na giełdę.

Stosunkowo prosty ma być także proces likwidacji prostej spółki akcyjnej. Skrócono czas potrzebny na likwidację (w stosunku do innych spółek), a dodatkowo możliwe będzie rozwiązanie spółki bez likwidacji – za pośrednictwem przejęcia jej majątku i zobowiązań przez akcjonariusza – wyjaśnia Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

prosta-spolka-akcyjna-w-marcu-przyszlego-roku-jest-podpis-prezydenta