Partner serwisu Visa dla biznesu

Przejęcie BillBird przez Polskie ePłatności na cenzurowanym

Fintek
Fintek
#Płatności#Prawo
Opublikowano: 3 czerwca 2019, 13:02 Aktualizacja: 20 lutego 2020, 14:41

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie przejęcia przez Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności kontroli nad BillBird. Zdaniem Urzędu w tej sprawie istnieje ryzyko ograniczenia konkurencji.

Przejęcie BillBird przez Polskie ePłatności na cenzurowanym

– Analiza wniosku wykazała, że łączne udziały uczestników koncentracji na jednym z rynków przekraczają próg 40%. Może to oznaczać powstanie pozycji dominującej oraz istotnego ograniczenia konkurencji, dlatego w tej sprawie konieczne jest przeprowadzenie badania rynku – wyjaśnia Urząd w komunikacie.

UOKiK na temat przejęcia BillBird

Transakcja została zgłoszona do UOKiK na początku lutego 2019 r. – pisaliśmy o tym też na Fintek.pl. Zainteresowane firmy oferują doładowania do telefonów komórkowych (tzw. pre-paid),  doładowania do energetycznych liczników przedpłaconych oraz obsługują różnego rodzaju transakcje płatnicze.

Rozpoczęcie drugiego etapu postępowania nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może wyrazić zgodę (bezwarunkową lub warunkową) na koncentrację albo zakazać jej przeprowadzenia.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów postępowanie w sprawach koncentracji jest dwuetapowe. Pierwszy etap trwa do miesiąca. Natomiast w sprawach szczególnie skomplikowanych, w których istnieje prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji lub wymagających badania rynku, postępowanie może trwać dłużej.

BillBird S.A to Krajowa Instytucja Płatnicza. Firma jest częścią korporacji IGT – największej na świecie firmy technologicznej zajmującej się usługami loteryjnymi. BillBird dostarcza rozwiązań w zakresie płatności mobilnych, świadczy usługi finansowe na terminalach POS oraz dostarcza rozwiązania w zakresie e-faktur.

Spółka miała być kolejnym nabytkiem Polskich ePłatności, które wcześniej dokonały akwizycji takich firm jak PayUp, PayLane, czy NeoTu. W sumie PeP wydały na te transakcje grubo ponad 200 mln złotych.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

przejecie-billbird-polskie-eplatnosci-uokik