Partner serwisu Visa dla biznesu

Przelew na zły numer konta nie będzie już problemem

Asia Stankiewicz
Asia Stankiewicz
#Cyberbezpieczeństwo
Opublikowano: 10 kwietnia 2018, 13:38 Aktualizacja: 12 maja 2019, 16:02

We wtorek odbyło się głosowanie za „ustawą prezydencką”, która dotyczy przelewu na zły numer konta. Komisja senacka zatwierdziła projekt bez żadnych poprawek.

Zgodnie z projektem, osoba która dokona przelewu na nieprawidłowy numer rachunku dostanie instrument, który umożliwi jej odzyskanie pieniędzy.  Ustawa nie wzbudziła sprzeciwu i we wtorek została zatwierdzona przez komisję senacką.

Odzyskanie pieniędzy będzie możliwe

Ustawa o usługach płatniczych, którą zatwierdziła dziś komisja senacka, umożliwi obywatelom skuteczne odzyskanie pieniędzy przelanych na nieprawidłowy numer rachunku bankowego. Po zatwierdzeniu ustawy prezydenckiej użytkownicy będą mogli zgłosić do swojego banku, że przelali środki na nieodpowiednie konto. Bank będzie zobowiązany poinformować w przeciągu 3 dni właściciela rachunku, że ten ma obowiązek zwrotu pieniędzy na konto przesyłającego. Termin na zwrot wynosi 30 dni roboczych.

Przypadkowy odbiorca zachowuje anonimowość – do momentu, gdy nie zechce zwrócić środków. Wtedy bank może przekazać jego dane poszkodowanemu, a ten może wnieść sprawę do sądu. Autorzy projektu nie potrafili odpowiedzieć na pytanie ile było takich przypadków w skali roku i jaką kwotę łącznie stanowią. Niemniej ustawa jest jak najbardziej potrzebna.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

przelew-na-zly-numer-konta-nie-bedzie-juz-problemem