Partner serwisu Visa dla biznesu

Przelew na zły numer konta? Do Sejmu trafiła ustawa w tej sprawie

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Prawo
Opublikowano: 23 maja 2017, 12:36 Aktualizacja: 12 maja 2019, 16:23

Wczoraj po południu Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy skierowała do Sejmu projekt ustawy dotyczący zwrotu pieniędzy, po przelaniu ich na błędny numer konta. W obecnych warunkach jeżeli przez pomyłkę wprowadzimy nieodpowiedni numer rachunku bankowego, to zwrot pieniędzy zależy tylko od dobrej woli przypadkowego odbiorcy.

Prezydent zapowiadał zmiany już w lutym bieżącego roku, ale dopiero teraz Kancelaria Prezydenta skierowała do Sejmu gotowy projekt ustawy. Podstawowa zmiana to częściowe przerzucenie odpowiedzialności z odbiorcy na bank.

Rzecznik Finansowy nie ujawnia ile incydentów z błędnymi przelewami zdarza się w ciągu roku. Oficjalna liczba przelewów w systemie Elixir w minionym miesiącu wynosiła 146 mln – o łącznej wartości bliskiej 380 mln zł.

Czytaj także: Alior zapowiada – wideoweryfikacja jeszcze w tym miesiącu

Źle zaadresowałem przelew i co teraz?

W świetle obecnych przepisów zwrot pieniędzy po przesłaniu ich nieodpowiedniej osobie zależy tylko od przypadkowego odbiorcy. Problemy z błędnym adresowaniem transakcji nie zdarzają się jednak tak często.

Jeżeli się mylimy, to najczęściej wpisujemy numer konta, które nie istnieje, bądź zostało zamknięte. W takim wypadku dostaniemy automatyczną „zwrotkę”. Jeżeli jednak nadamy przelew na istniejący numer konta to musimy liczyć na uczciwość przypadkowo obdarowanej osoby.

Jest również szansa na cofnięcie przelewu, ale tylko przed zakończeniem sesji Elixir w naszym banku. Niestety, ale rzadko orientujemy się samodzielnie o popełnionym błędzie. Najczęściej uświadamiają nam o tym windykatorzy – w postaci urzędów, partnerów biznesowych, czy znajomych.

Czytaj także: Znacie aplikację Revolut? Teraz trafiają do niej złotówki i franki

Co się zmieni?

Po zmianie przepisów będziemy mogli zgłosić do swojego banku to, że przelaliśmy pieniądze na nieodpowiednie konto. Następnie bank ma 3 dni na poinformowanie odbiorcy, że ma on obowiązek zwrotu danych środków na konto przesyłającego.

Termin na zwrot to 30 dni roboczych. Przypadkowy odbiorca zachowa anonimowość, ponieważ pieniądze zwróci na specjalny rachunek techniczny, a dopiero potem bank przeleje na z powrotem na nasze konto. Nowa legislacja obejmie również SKOK-i.

Jeżeli odbiorca nie zwróci środków w wyznaczonym terminie, wtedy bank przekaże poszkodowanemu jego dane. Dzięki temu poszkodowany będzie miał możliwość skierowania sprawy do sądu. Zgodnie z projektem nowej ustawy odbiorca nie poniesie żadnych kosztów w przypadku zwrotu pieniędzy. Ewentualnymi opłatami ma być obciążona osoba błędnie przesyłająca pieniądze.

Kiedy możemy spodziewać się wejścia w życie ustawy? Prawdopodobnie na początku 2018 roku. Na razie projekt weźmie pod lupę Ministerstwo Finansów, ale wydaje się, że ustawa nie powinna napotkać żadnych przeszkód na swojej drodze. Wielu ludzi na pewno odetchnie z ulgą.

 


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

przelew-zly-numer-konta-sejmu-trafila-ustawa-tej-sprawie