Partner serwisu Visa dla biznesu

Przelewanie pieniędzy znajomym za pomocą Apple Pay? Gigant celuje w rynek P2P

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Apple Pay
Opublikowano: 28 kwietnia 2017, 12:01 Aktualizacja: 20 lutego 2019, 20:38

Plotki o tym, że firma Tima Cooka szykuje się do wprowadzenia płatności peer-to-peer trwają już od lat, ale wygląda na to, że w 2017 roku stanie się to faktem. W krajach, gdzie Apple Pay zdominowało rynek płatności mobilnych, wciąż pozostawała jedna nisza…

Apple Pay będzie dostępne dla klientów PKO Banku Polskiego

Chodzi tu właśnie o płatności P2P – za pomocą Apple Pay można zapłacić w sklepach tradycyjnych i podczas zakupów w Internecie, ale nie mamy możliwości przelania pieniędzy znajomemu. Właśnie dlatego powstają aplikacje pokroju Venmo i Square Cash, które na rynku amerykańskim odnoszą ogromne sukcesy.

Czytaj także: Startuje Idea Hub Express – oddział na torach

Apple celuje w płatności P2P

Wygląda na to, że Tim Cook zdał sobie sprawę z tego ile pieniędzy jest do wyciągnięcia na rynku P2P. Informacje z serwisu Recorde sugerują, że funkcja płatności P2P w Apple Pay pojawi się pod koniec 2017 roku. Może usługa doczeka się swojej własnej nazwy – na przykład Apple Cash?

Jak to ma działać? Na razie nie znamy zbyt wielu szczegółów. Jasne jest, że pieniądze między sobą będą mogli przesyłać użytkownicy iPhone’ów, a najodpowiedniejszą platformą do tego wydaje się iMessage. Nowa funkcja będzie przydatna w kilku okolicznościach – na przykład przy dzieleniu rachunku za kolację ze znajomymi, albo przy rozliczaniu się ze współlokatorami za czynsz.

Ponadto serwis donosi, że Apple prowadzi rozmowy z Visą, odnośnie stworzenia specjalnej „apple’owskiej” karty pre-paid. Dzięki niej użytkownicy Apple mogliby dysponować środkami, które przesłali im znajomi, ale które nie zostały jeszcze zaksięgowane. Przedstawiciele Apple i Visy odmawiają komentarza w tej sprawie.

Czytaj także: Nowa generacja urządzeń NCR. Przyszłość samoobsługowej bankowości

Za małe zyski Apple Pay…

Wszystko wskazuje na to, że usługa będzie darmowa, ponieważ inne konkurencyjne serwisy nie pobierają opłat za tego typu transakcje. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że Apple Pay nie zdobywa serc tylu użytkowników, na ilu liczyli właściciele firmy. Zyski za rok 2016 wyniosły zaledwie 36 mld USD, a Apple liczyło na bagatela 207 mld USD – mówił były analityk firmy Gene Munster dla Wall Street Journal.  Podane liczby nie są jednak faktycznym zyskiem, a jedynie szacunkiem Munstera.

Główny problem Apple Pay, to brak akceptacji tej formy płatności w wielu punktach handlowo-usługowych, dlatego znaczna część użytkowników uważa, że nie jest to żaden „upgrade” w stosunku do kart płatniczych. Ktoś spostrzegawczy może powiedzieć, że sposobem na rozwiązanie problemu Apple może być ekspansja Apple Pay na więcej rynków… Wszakże w Polsce wielu użytkowników iPhone’ów z utęsknieniem wyczekuje na start tej usługi nad Wisłą.

Prawdopodobnie więcej na temat płatności P2P w Apple Pay – i kilku innych nowinek, dowiemy się podczas prezentacji iOS 11, na konferencji Worldwide Developers Conference, która odbędzie się w dniach 5-9 czerwca w kalifornijskim mieście San Jose.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

przelewanie-pieniedzy-znajomym-apple-pay-gigant-celuje-rynek-p2p