Express Elixir to system przelewów natychmiastowych obsługiwanych przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Umożliwia on realizację ekspresowych transakcji oraz przelewów na numer telefonu (pomiędzy indywidualnymi użytkownikami systemu BLIK). Liczba zrealizowanych przelewów natychmiastowych, w porównaniu do lutego 2019 r. zwiększyła się o 123%, a wartość wzrosła o 64%. Polacy pokochali przelewy ekspresowe.

KIR publikuje statystyki systemów Elixir

System obsługiwany przez KIR jest już dostępny w większości dużych banków działających w Polsce. Ostatnio Express Elixir udostępnił swoim klientom Bank Pekao. Najwyższą w historii systemu, dzienną liczbę transakcji odnotowano 10 lutego – przetworzono wówczas 207 tys. przelewów natychmiastowych o wartości 318,2 mln zł.

KIR przedstawił także dane innych systemów – Elixir i Euro Elixir. Ten pierwszy rozliczył w lutym 157,73 mln transakcji obejmujących uznania (m.in. polecenia przelewu) oraz obciążenia (m.in. polecenia zapłaty) o wartości 449,21 mld zł. W ujęciu rocznym liczba transakcji zwiększyła się o 4%, a ich wartość wzrosła o 8%. Z

Z kolei w systemie Euro Elixir w lutym 2020 r. rozliczono 2,47 mln transakcji o łącznej wartości 13,56 mld euro. W tym samym okresie w 2019 r. rozliczono 2,86 mln komunikatów o wartości 15,73 mld euro. W ujęciu r/r liczba transakcji zmniejszyła się o 13%, a ich wartość o 14% – czytamy w komunikacie Krajowej Izby Rozliczeniowej.