Partner serwisu Visa dla biznesu

Przelewy ekspresowe rosną jak na drożdżach. KIR prezentuje najnowsze dane

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 6 marca 2020, 14:34 Aktualizacja: 6 marca 2020, 14:34

W lutym bieżącego roku system Express Elixir przetworzył prawie 3,5 mln przelewów natychmiastowych o wartości przekraczającej 4,7 mld złotych. To kolejny miesiąc z rekordowymi wynikami.

Przelewy ekspresowe rosną jak na drożdżach. KIR prezentuje najnowsze dane

Express Elixir to system przelewów natychmiastowych obsługiwanych przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Umożliwia on realizację ekspresowych transakcji oraz przelewów na numer telefonu (pomiędzy indywidualnymi użytkownikami systemu BLIK). Liczba zrealizowanych przelewów natychmiastowych, w porównaniu do lutego 2019 r. zwiększyła się o 123%, a wartość wzrosła o 64%. Polacy pokochali przelewy ekspresowe.

KIR publikuje statystyki systemów Elixir

System obsługiwany przez KIR jest już dostępny w większości dużych banków działających w Polsce. Ostatnio Express Elixir udostępnił swoim klientom Bank Pekao. Najwyższą w historii systemu, dzienną liczbę transakcji odnotowano 10 lutego – przetworzono wówczas 207 tys. przelewów natychmiastowych o wartości 318,2 mln zł.

KIR przedstawił także dane innych systemów – Elixir i Euro Elixir. Ten pierwszy rozliczył w lutym 157,73 mln transakcji obejmujących uznania (m.in. polecenia przelewu) oraz obciążenia (m.in. polecenia zapłaty) o wartości 449,21 mld zł. W ujęciu rocznym liczba transakcji zwiększyła się o 4%, a ich wartość wzrosła o 8%. Z

Z kolei w systemie Euro Elixir w lutym 2020 r. rozliczono 2,47 mln transakcji o łącznej wartości 13,56 mld euro. W tym samym okresie w 2019 r. rozliczono 2,86 mln komunikatów o wartości 15,73 mld euro. W ujęciu r/r liczba transakcji zmniejszyła się o 13%, a ich wartość o 14% – czytamy w komunikacie Krajowej Izby Rozliczeniowej.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

przelewy-ekspresowe-rosna-drozdzach-kir-prezentuje-najnowsze-dane