Partner serwisu Visa dla biznesu

Przelewy Express Elixir już w PKO Banku Polskim

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#PKO BP
Opublikowano: 25 października 2017, 11:23 Aktualizacja: 12 maja 2019, 16:12

Klienci banku mogą korzystać już z natychmiastowych przelewów Express Elixir obsługiwanych przez KIR. Usługa umożliwia błyskawiczne przelewy pomiędzy bankami, dzięki czemu środki dostępne są w ciągu kilku sekund na wskazanym rachunku. Przelewy natychmiastowe może realizować za pośrednictwem kanałów zdalnych, w oddziałach i agencjach banku, ponad 9 milionów klientów.

PKO Bank Polski podsumowuje współpracę z fintechami

System Express Elixir realizuje przelewy międzybankowe w czasie rzeczywistym, a klient może zlecać je dowolnie o każdej porze dnia przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Po jego wykonaniu od razu otrzymuje komunikat, że przelew został zrealizowany, a środki w ciągu kilku sekund są już na wskazanym rachunku w innym banku. Takie przelewy można realizować jeśli oba banki – zleceniodawcy i odbiorcy, uczestniczą w systemie Express Elixir i są w tym czasie dostępne.

Czytaj także: Jak to jest z tą cyfryzacją? Nowy raport o sytuacji państw UE

PKO BP wreszcie dołącza do systemu Express Elixir

– Przystąpienie PKO Banku Polskiego do systemu Express Elixir to nie tylko ułatwienie życia dla naszych klientów, ale także milowy krok w rozwoju płatności bezgotówkowych w Polsce. PKO Bank Polski wraz z innymi uczestnikami systemu, stanowią już solidną podstawę, która wpłynie na dynamizację rozwoju całego segmentu płatności natychmiastowych. Tym samym Polska staje się jednym z europejskich liderów takich płatności – mówi Paweł Placzke, dyrektor Departamentu Produktów Klienta Indywidualnego w PKO Banku Polskim.

– KIR konsekwentnie rozwija funkcje dostępne w systemie Express Elixir, wspierając innowacyjność polskiego sektora bankowego i przyspieszenie obiegu pieniądza w gospodarce. Dbając o komfort użytkownika, umożliwiliśmy natychmiastowość przelewów na numer telefonu, realizowanych między indywidualnymi użytkownikami systemu BLIK. Oprócz organicznego rozwoju systemu płatności natychmiastowych, kluczem do sukcesu jest poszerzanie zasięgu usługi. Dzięki udostępnieniu przelewów Express Elixir milionom klientów PKO Banku Polskiego, transakcje realizowane w czasie rzeczywistym stają się w Polsce standardowym elementem oferty bankowej – mówi Piotr Alicki, prezes Zarządu KIR.

Przelewy Express Elixir są doskonałym rozwiązaniem w sytuacji wymagającej szybkiego uregulowania płatności czy przesłania komuś pieniędzy kiedy czas odgrywa istotną rolę np. szybka zapłata raty kredytu czy konieczność wysłania pilnej płatności do Urzędu Skarbowego.

Czytaj także: Fuzja Pekao i Alior Banku? Rozmowy już trwają

Natychmiastowe przelewy również w aplikacji IKO

Nowy typ przelewów jest dostępny od dziś dla klientów indywidualnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw. W PKO Banku Polskim można zlecać je za pośrednictwem bankowości elektronicznej iPKO, aplikacji mobilnej IKO, a także w oddziałach lub agencjach banku. Kwota pojedynczego przelewu nie może przekroczyć 3 tys. zł, a limit dzienny 6 tys. Przelewy do Urzędów Skarbowych mają dużo wyższe limity: 50 tys. zł dla pojedynczego przelewu i 250 tys. zł dziennego limitu. Klienci korporacyjni mogą zlecać przelewy natychmiastowe w oddziałach, w przyszłości będą mogli zrobić to przez kanały zdalne. W kolejnych krokach planowane jest uruchomienie tej usługi w serwisie transakcyjnym Inteligo.

System przelewów natychmiastowych Expres Elixir został uruchomiony przez KIR 5 lat temu. W miesiącu rozlicza średnio około 382 tys. przelewów o wartości około 1,39 mld zł. Jak pokazuje badanie zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie KIR blisko 90 proc. osób aktywnie korzystających z bankowości internetowej uważa, że jest to usługa potrzebna i użyteczna. 98 proc. osób, które z niej skorzystały choć raz ma o niej pozytywne opinie, a 78 proc. z nich zleciło realizację tej usługi kolejny raz. Większość, bo 58 proc. użytkowników e-bankowości, którzy nie mają dostępu do przelewów natychmiastowych chciałoby, aby ich bank oferował tego typu rozwiązanie.

[KIR/RT]


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

przelewy-express-elixir-pko-banku-polskim