Dotychczas klienci Santander Bank Polska mieli możliwość podglądu rachunków wybranych banków dostępnych online w jednym miejscu, w usłudze Santander Internet i mobile. Bank wkrótce wprowadzi kolejne rozwiązanie w Santander Open – usługa inicjowania transakcji płatniczych, tzw. PIS (payment initiation service). Na razie takie rozwiązanie oferuje tylko jeden bank w Polsce – Bank Millennium.

Nowości w Santander Open

Klienci Santander Bank Polska, mając w Santander Open zintegrowane rachunki z dostępnych banków tj. Alior Bank, BNP Paribas, PKO BP i Pekao S.A. oraz T-mobile Usługi Bankowe, w ciągu najbliższych kilkunastu dni, będą mogli inicjować przelewy krajowe z niektórych z nich. Początkowo usługa będzie dostępna dla rachunków PKO BP, Pekao S.A. oraz Alior Bank. Usługa stopniowo będzie rozwijana o rachunki kolejnych banków.

– Santander Open daje naszym klientom wiele nowych możliwości. Pierwszym krokiem w stronę otwartej bankowości było wprowadzenie usługi agregacji kont z wybranych banków. Obecnie są to Alior Bank, BNP Paribas, PKO BP, Pekao S.A., T-mobile Usługi Bankowe. Wkrótce, jako jedni z pierwszych na rynku, udostępnimy możliwość inicjowania transakcji z kont z wybranych banków, dodanych do Santander Open. Cały czas pracujemy nad dalszym rozwojem usług opartych o API PSD2 – mówi Dariusz Paczewski, szef Biura Innowacji Cyfrowych w Santander Bank Polska.

Zlecanie przelewów z konta w innym banku – jak to działa?

Aby zainicjować transakcje w wybranego rachunku w Santander Internet trzeba będzie na Pulpicie kliknąć opcję „Przelew” przy odpowiednim koncie. Właściciel rachunku zostanie przekierowany na podstronę, z której w prosty sposób wyda dyspozycję transakcji, tak samo jak w przypadku przelewu z konta w Santander Bank Polska.

W następnym kroku niezbędne będzie potwierdzenie przelewu zgodnie z metodą autoryzacyjną banku prowadzącego rachunek. Jednocześnie bank prowadzący rachunek może pobrać opłatę zgodnie ze swoją taryfą opłat i prowizji – czytamy w komunikacie.

Jeśli interesują Was rozwiązania z zakresu otwartej bankowości, to zachęcamy do zapoznania się z tekstem – Minął rok od wejścia w życie PSD2. Jak wygląda otwarta bankowość w Polsce? W materiale możecie zapoznać się między innymi z tabelami prezentującymi usługi dostępne w poszczególnych bankach.