Partner serwisu Visa dla biznesu

Przenoszenie rachunków bankowych w systemie Ognivo – dane KIR

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Krajowa Instytucja Płatnicza
Opublikowano: 14 lipca 2017, 11:00 Aktualizacja: 12 maja 2019, 16:17

W II kw. 2017 r. decyzję o zmianie rachunku bankowego, z wykorzystaniem systemu Ognivo, podjęło 9 719 osób. W porównaniu do I kw. liczba rachunków przeniesionych przy pomocy prowadzonego przez KIR systemu pozostała na niemal niezmienionym poziomie. Najwięcej wniosków – ponad 3,7 tys. wpłynęło w czerwcu.

Liczba przelewów ekspresowych zwiększyła się o 150% w skali roku

W celu przeniesienia rachunku z dotychczasowego banku do innego, z wykorzystaniem obsługiwanej przez KIR systemu Ognivo, wystarczy złożyć wniosek i upoważnienie dotyczące przeniesienia usług. Równocześnie w taki sam sposób można złożyć wniosek o zamknięcie rachunku bankowego.

Czytaj także: Krzysztof Góral, Urząd KNF – FinTechy nie zagrażają rynkowi finansowemu w Polsce

Ognivo staje się coraz bardziej popularne

Ognivo najnowsze statystyki KIR.

Ognivo umożliwia przeniesienie takich usług jak: przekazanie środków, zleceń płatniczych i pełnomocnictw złożonych w dotychczasowym banku oraz przekazania informacji o dokonanej zmianie odpowiednim instytucjom, np. urzędowi skarbowemu czy ZUS. Wszystkie formalności z tym związane przejmuje bank, którego stajemy się klientem. Cały proces zajmuje zaledwie kilka dni i nie wymaga już udziału klienta.

Liczba wniosków o przeniesienie rachunku bankowego z wykorzystaniem Ognivo w II kw. 2017 r. wyniosła 9 719. W tym samym okresie 2016 r. odnotowano 14 514 takich wniosków. Na zamknięcie dotychczasowego rachunku w II kw. 2017 r. zdecydowało się 9 664 osób, czyli ponad 99 proc. wszystkich wnioskujących o zmianę rachunku. Przeniesienia salda dokonało 9 475 osób, tj. 97,4 proc. wnioskujących. O przeniesienie zleceń stałych wystąpiło 690 osób, a o przeniesienie poleceń zapłaty – 509 osób.

System Ognivo umożliwia bezpieczną i szybką komunikację on-line pomiędzy bankami a innymi podmiotami uprawnionymi do uzyskiwania informacji objętych tajemnicą bankową. Więcej informacji na stronie ognivo.pl


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

przenoszenie-rachunkow-bankowych-systemie-ognivo-dane-kir