Raport EUIPO dotyczy 13 sektorów gospodarki: kosmetyki i higiena osobista, odzież, obuwie i akcesoria, artykuły sportowe, zabawki i gry, biżuteria i zegarki, torebki i walizki, nagrania muzyczne, napoje spirytusowe i wina, środki farmaceutyczne, pestycydy, smartfony, opony i baterie. Dane prezentowane w materiale odnoszą się do strat bezpośrednim w danym sektorze.

Straty dla gospodarki i mniej miejsc pracy – raport EUIPO

– Dane te stanowią część cyklu prac badawczych prowadzonych przez EUIPO w ciągu ostatnich 5 lat i po raz pierwszy zostały opublikowane w jednym sprawozdaniu. Przedstawiony dziś raport podsumowujący łączy również badania nad wpływem własności intelektualnej na gospodarkę UE oraz koszty podrabiania produktów i piractwa na handel międzynarodowy. Analiza dokonuje również syntezy działań podejmowanych w celu zwalczania naruszeń praw własności intelektualnej przez organy krajowe, regionalne i międzynarodowe – czytamy w komunikacie EUIPO.

Obecne dane pokazują, że bezpośrednie straty roczne we wskazanych sektorach wynoszą 60 miliardów euro, co odpowiada 7,5% sprzedaży, w wyniku obecności podrobionych produktów na rynku.To 116 euro rocznie w przeliczeniu na jednego obywatela Unii Europejskiej.

Legalni producenci produkują mniej, niż miałoby to miejsce w przypadku niewystępowania zjawiska podrabiania produktów – przez to zatrudniają mniej pracowników. Przekład się to na utratę 434 000 miejsc pracy w wyżej wymienionych sektorach.

EUIPO szacuje, że z powodu tych nielegalnych praktyk 13 wskazanych sektorów traci w Polsce 11,8% sprzedaży bezpośredniej rocznie. To równowartość około 2,7 miliarda euro (11,4 mld złotych) lub 72 euro (301 złotych) na jednego mieszkańca Polski rocznie.

Pełny raport EUIPO można znaleźć tutaj.

EUIPO/RT