Partner serwisu Visa dla biznesu

Przez piractwo Polska traci ponad 11 miliardów złotych rocznie

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Cyberbezpieczeństwo
Opublikowano: 6 czerwca 2018, 11:55 Aktualizacja: 2 maja 2019, 12:53

Z najnowszego raportu Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) wynika, że każdego roku straty z powodu podrabiania produktów w całej UE wynoszą 60 miliardów euro. Dla samej Polski to strata na poziomie ponad 11 miliardów złotych.

Przez piractwo Polska traci ponad 11 miliardów złotych rocznie

Raport EUIPO dotyczy 13 sektorów gospodarki: kosmetyki i higiena osobista, odzież, obuwie i akcesoria, artykuły sportowe, zabawki i gry, biżuteria i zegarki, torebki i walizki, nagrania muzyczne, napoje spirytusowe i wina, środki farmaceutyczne, pestycydy, smartfony, opony i baterie. Dane prezentowane w materiale odnoszą się do strat bezpośrednim w danym sektorze.

Straty dla gospodarki i mniej miejsc pracy – raport EUIPO

– Dane te stanowią część cyklu prac badawczych prowadzonych przez EUIPO w ciągu ostatnich 5 lat i po raz pierwszy zostały opublikowane w jednym sprawozdaniu. Przedstawiony dziś raport podsumowujący łączy również badania nad wpływem własności intelektualnej na gospodarkę UE oraz koszty podrabiania produktów i piractwa na handel międzynarodowy. Analiza dokonuje również syntezy działań podejmowanych w celu zwalczania naruszeń praw własności intelektualnej przez organy krajowe, regionalne i międzynarodowe – czytamy w komunikacie EUIPO.

Obecne dane pokazują, że bezpośrednie straty roczne we wskazanych sektorach wynoszą 60 miliardów euro, co odpowiada 7,5% sprzedaży, w wyniku obecności podrobionych produktów na rynku.To 116 euro rocznie w przeliczeniu na jednego obywatela Unii Europejskiej.

Legalni producenci produkują mniej, niż miałoby to miejsce w przypadku niewystępowania zjawiska podrabiania produktów – przez to zatrudniają mniej pracowników. Przekład się to na utratę 434 000 miejsc pracy w wyżej wymienionych sektorach.

EUIPO szacuje, że z powodu tych nielegalnych praktyk 13 wskazanych sektorów traci w Polsce 11,8% sprzedaży bezpośredniej rocznie. To równowartość około 2,7 miliarda euro (11,4 mld złotych) lub 72 euro (301 złotych) na jednego mieszkańca Polski rocznie.

Pełny raport EUIPO można znaleźć tutaj.

EUIPO/RT


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

przez-piractwo-polska-traci-ponad-11-miliardow-zlotych-rocznie