Gościem cyklu podcastów #Sfintechowani był Marek Dietl – prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Rozmowa dotyczyła przyszłości giełdy i projektów z zakresu innowacji technologicznych.

Giełda stanie się atrakcyjna dla fintechów

Co zrobić by polska giełda była atrakcyjnym miejscem do pozyskiwania kapitału przez fintechy? Zdaniem Marka Dietla to kwestia czasu. Na razie nie ma bezpośredniej potrzeby dla spółek fintechowych, by przychodzić na giełdę po kapitał. Ale w pewnym momencie inwestorzy chcą wyjść ze swoich inwestycji.

W USA, w przypadku tylko ok. 20% spółek, wyjścia funduszy venture z inwestycji realizowane są za pośrednictwem giełdy, ale te wyjścia generują ok. 75% przychodów z inwestycji.

Gdy dany podmiot jest już wystarczająco duży, to giełda wydaje się najlepszym miejscem do zrealizowania inwestycji, ale do tego czasu potrzeba co najmniej kilku udanych rund inwestycyjnych. Polskie fintechy mają duży potencjał wzrostowy, a co za tym idzie – sporą szansę wypełnić ten scenariusz i z biegiem czasu – trafić także na polski parkiet.

Podcast Sfintechowani #30, którego gościem był Marek Dietl, dostępny jest między innymi na Spotfiy, Soundcloud oraz YouTube. Serdecznie zapraszamy do odsłuchania rozmowy.

Pozostałe podcasty znajdziecie pod tym linkiem i w zakładce Fintek Extra.

Wersja audio:

Podcast na YouTube: