W grudniu 2017 pojawił się najnowszy, czwarty sezon popularnego serialu „Black Mirror”. Tak samo, jak w poprzednich sezonach i w tym ukazane są jakie korzyści, ale nie tylko, niosą za sobą nowe technologie. Ich rozwój łączy się nie tylko z wygodą użytkownika, ale też z coraz większą kontrolą. Z jednej strony zapewnia lepsze bezpieczeństwo, z drugiej ogranicza prywatność.

Uzależnienie od mediów społecznościowych, smartfonów i wirtualnego kontaktu z innymi ludźmi przewyższa już wszelkie dopuszczalne normy. Na każdym kroku na ulicy widzimy ludzi, zarówno młodszych jak i starszych, z nosami wlepionymi w świecące prostokąty. Nowe technologie mogą oczywiście poprawić jakość życia. Zmieniają biznes, wypływają na wydajność w pracy i proces komunikacji między ludźmi. Sęk w tym jak je wykorzystujemy.

Czytaj także: Eksperci są zgodni: śmiercionośnych huraganów będzie coraz więcej. Nowe technologie pomogą uniknąć spustoszeń?

Czy w przyszłym świecie władzę przejmą roboty?

Serial „Black mirror” ukazuje nie tylko możliwe rozwiązania technologiczne, ale też negatywne skutki, jakie za nimi idą. Czy jesteśmy w stanie zrezygnować z prywatności na rzecz lepszej wirtualnej komunikacji? Czy możemy powierzyć maszynom i technologii nasze życie bez obawy, że obrócą się przeciwko nam? W każdej z ukazanych historii widz zmierza się z tymi pytaniami.

W serialu możemy zauważyć nawiązania do filmu „I Robot”, gdzie integralną częścią życia ludzi stała się sztuczna inteligencja. Roboty pomagają w codziennych obowiązkach, zajmują się dziećmi, są towarzyszami w rozmowie. Problem pojawia się, gdy ginie twórca inteligentnej maszyny, a oskarżenia padają na jeden z wyprodukowanych przez niego robotów.

Gdzie obejrzymy „Black Mirror”?

Serial możemy obejrzeć na platformie Netflix. Użytkownik ma dostęp do serwisu po założeniu konta i wykupieniu abonamentu – trzy wersje do wyboru. Możemy wykupić abonament dla jednego, dwóch lub czterech użytkowników. Oglądanie dostępnych treści dostępne jest bez reklam i dodatkowych opłat.

Zwiastun czwartego sezonu „Black Mirror”

Autor „Black Mirror”, Charlie Brooker, mówi, że jego koncepcja serialu nie wyklucza wizji świata z wykorzystaniem nowinek technologicznych, ale zwraca uwagę na ich złe wykorzystanie przez ludzi. Przestrzega on przed inwigilacją i ogłupieniem przez masowe media. Pytanie jakie możemy sobie zadać, nie brzmi czy jesteśmy w stanie korzystać z nowych technologii, ale czy i w jakim stopniu powinniśmy?

/Asia Stankiewicz