KE wprowadziła niewielkie poprawki do projektu EBA. Dyrektywa wchodzi w życie 13 stycznia 2018 roku – z wyjątkiem wspomnianych RTS-ów, które zaczną obowiązywać 18 miesięcy po ich publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Docelowo ma to nastąpić we wrześniu 2019 roku. Pełna treść publikacji dostępna jest na stronie Komisji Europejskiej.

Czytaj także: Bitcoin wart prawie 10 tysięcy dolarów

SCA – czyli silne uwierzytelnianie

W ramach standardów technicznych rozpatrywane były głównie kwestie bezpieczeństwa – przede wszystkim silne uwierzytelnianie, czyli SCA ( ang. Strong Customer Authentication). Na czym to polega? Po wprowadzeniu regulacyjnych standardów technicznych podanie hasła i danych z karty w większości przypadków nie wystarczy do dokonania płatności.

Silne uwierzytelnianie to wykorzystanie dwóch z trzech rodzajów potwierdzenia tożsamości. Pierwsze – to co klient wie, czyli zwykle login i hasło. Drugie – to co klient ma, czyli zazwyczaj token, albo hasło jednorazowe. Trzecie – to kim klient jest. I właśnie w trzecim punkcie pojawia się biometria.

Nowe przepisy określają także obowiązki banków w świetle dyrektywy PSD2. Każdy bank, który oferuje dostęp online do rachunku musi współpracować z innymi bankami, albo fintechami. Z tego powodu banki są zobligowane do udostępnienia bezpiecznych kanałów komunikacji na potrzeby inicjowania płatności.

Prace nad PSD2 trwają także w Polsce. Implementacją unijnego prawa do polskiej legislacji zajmuje się Ministerstwo Finansów. Kilka dni temu na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się nowe dokumenty dotyczące ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Kolejny krok na drodze do implementacji PSD2.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat dyrektywy PSD2 zachęcamy do zapoznania się z poniższymi tekstami:

Czytaj także: Kilka słów o PSD2

Czytaj także: Marcin Parczewski, Inteca – Jak banki skorzystają na otwartym API?

Czytaj także: Czy Polacy są gotowi na PSDII? Sprawa Monedo pokazuje, że niekoniecznie