Partner serwisu Visa dla biznesu

PSD2 wejdzie w życie za dwa tygodnie. Ustawa opublikowana

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#PSD2
Opublikowano: 6 czerwca 2018, 13:02 Aktualizacja: 19 lutego 2019, 21:49

Ustawa o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw została wczoraj opublikowana w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że unijna dyrektywa PSD2 wejdzie w życie już za dwa tygodnie.

Sieć 5G to zagrożenie dla Polaków? Niebezpieczne teorie posła

Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych to akt prawny, którego celem jest właśnie implementacja PSD2. Nowe przepisy otworzą bankowe bazy danych dla podmiotów trzecich – tak zwanych Third Party Providers (TPP).

Nowa ustawa o usługach płatniczych opublikowana w Dzienniku Ustaw

Ustawa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę już w zeszłym tygodniu. Zmiany wejdą w życie dwa tygodnie od opublikowania aktu w Dzienniku Ustaw – czyli 19 czerwca. Link do ustawy można znaleźć tutaj.

PSD2 to przede wszystkim nowe usługi dla klientów, czyli usługę dostępu do informacji o rachunku oraz usługę inicjowania transakcji. TPP otrzymają dostęp do bankowych systemów, dzięki czemu będą mogli zweryfikować stan konta klienta i wykonać w jego imieniu transakcję. W rolę TPP wcielać się będą przede wszystkim fintechy, ale nie tylko – TPP może być także bank, który korzysta z dostępu do rachunku drugiego banku. Więcej na temat zmian, które niesie PSD2 można przeczytać tutaj – Prezydent podpisał ustawę o PSD2.

19 czerwca rozpocznie się w Polsce tak zwany drugi okres przejściowy PSD2 – od wdrożenia dyrektywy, do momentu wejścia w życie regulacyjnych standardów technicznych (RTS). Większość założeń zawartych w RTS-ach wejdzie w życie we wrześniu 2019 roku – chodzi o silne uwierzytelnianie, czy screen scraping (dostęp do rachunków klienta). Natomiast już w marcu 2019 banki muszą udostępnić środowisko testowe dla TPP – tak zwane API. Więcej o RTS-ach i okresie przejściowym można przeczytać tutaj – Wiemy coraz więcej o PSD2. Komisja Europejska publikuje RTS-y.

Kluczowym elementem PSD2 jest stworzenie interfejsu do komunikacji pomiędzy TPP a bankami – interfejs ten nazywany jest API. Nad Polish API pracuje Związek Banków Polskich, który w kwietniu opublikował pierwszą wersję standardu. Polish API 2.0 ma zostać opublikowane już pod koniec czerwca. Jednym z problemów jest kompatybilność z innymi interfejsami, nad którymi pracują banki z innych krajów Europy. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Nie tylko Polska czeka na PSD2. Co dalej z Polish API?.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

psd2-wejdzie-w-zycie-za-dwa-tygodnie-ustawa-opublikowana