Do tej pory jeżeli kierowca był zainteresowany tym ile punktów znajduje się na jego koncie, musiał udać się na najbliższy komisariat Policji. Chyba wszyscy zgodnie przyznają, że było to rozwiązanie mocno przestarzałe.

Warto przypomnieć, że jeśli w ciągu 12 miesięcy dostaniemy 24 punkty (lub więcej), to stracimy prawo jazdy. O nadchodzących zmianach donosi BusinessInsider.

Czytaj także: InsurTech po polsku

Bez Profilu Zaufanego ani rusz

Tak jak w przypadku innych udogodnień związanych z cyfryzacją administracji, przepustką do wygodnego załatwiania swoich spraw w urzędach jest zweryfikowany Profil Zaufany (eGo).

Obecnie są dwa sposoby na wspomnianą weryfikację. Po pierwsze można udać się do odpowiedniego punktu z ważnym dokumentem tożsamości, po uprzednim wypełnieniu formularza na stronie pz.gov.pl.

Druga opcja to weryfikacja przez bankowe systemy transakcyjne. Obecnie takie rozwiązanie oferuje PKO BP, ING Bank Śląski, Envelo Bank i Bank Millennium. Inne banki natomiast deklarują, że niedługo również przystąpią do programu.

Czytaj także: Koniec z noszeniem dowodu rejestracyjnego już blisko

Punkty karne przez Internet

Od przyszłego tygodnia wchodząc na stronę obywatel.gov.pl zobaczymy nowy dodatek na witrynie. W nowej zakładce kierowca będzie miał dostępne takie informacje:

– liczba punktów karnych,

– dane kierowcy,

– informacje o pojeździe,

– data popełnienia wykroczenia,

– liczbę punktów karnych tymczasowych.

To nie koniec nowości dla kierowców. Dzięki wdrażaniu programu CEPiK 2.0 obywatele otrzymają dostęp do nowych usług. Otrzymamy powiadomienie, że kończy nam się polisa OC, albo że zbliża się czas obowiązkowej kontroli pojazdu.

Nie wiesz jaką szkołę nauki jazdy wybrać? W przyszłości będzie można wejść na stronę internetową i sprawdzić ilu kursantów zdaje egzamin z wynikiem pozytywnym. W bazie będą też dostępne szczegółowe informacje o przeszłości powypadkowej auta, czy miejsca, gdzie dokonano przeglądu technicznego.

Takie dane mogą się okazać bardzo przydatne dla ubezpieczyciela, podczas oceny ryzyka. Bardzo możliwe, że w przyszłości towarzystwa ubezpieczeniowe będą mogły wyliczać składkę ubezpieczeniową OC na podstawie takich informacji, jak punkty karne kierowcy – poruszaliśmy już ten temat.

Takie rozwiązanie funkcjonuje między innymi w Wielkiej Brytanii, gdzie ubezpieczyciele biorą pod uwagę mandaty z ostatnich 5 lat.