Polski rynek płacenia za usługi gastronomiczne online rozwija się „pysznie”. Podczas zorganizowanej konferencji na temat trendów w obszarze jedzenia Arkadiusz Krupicz – współzałożyciel i dyrektor zarządzający Pyszne.pl, przedstawił dane dotyczące branży gastronomicznej i zamawiania jedzenia online.

Czytaj także: Pyszne.pl i TripAdvisor ogłaszają nawiązanie współpracy

Coraz chętniej zamawiamy jedzenie przez Internet

Według danych w 2016 roku obrót na Pyszne.pl wynosił 41,4 mln euro (172,5 mln zł), co stanowi 150% wzrost w stosunku do roku 2015. Tendencje wzrostową możemy również zauważyć w roku 2017 – dane z tego roku są na razie jedynie z okresu styczeń-czerwiec, lecz jedynie w tych miesiącach firma miała 34,7 mln euro (144,7 mln zł) obrotu. Możemy założyć, że w drugim półroczu obroty te będą na trochę niższym poziomie, ponieważ były to miesiące zimne, a najchętniej korzystamy z usług zamawiania jedzenia online w miesiącach ciepłych.

Czytaj także: Polska w 2018 roku pod znakiem FinTech

Jeśli chodzi o średnią wartość zamówienia to gonimy inne kraje Europy – w 2017 w Polsce wynosiła ona 10,03 euro (41,8 zł). W porównaniu w Belgii wynosiła 23,24 euro (96,9 zł), a w Holandii 20,09 euro (83,8 zł). Polacy coraz chętniej płacą online – bezgotówkowe obroty w Polsce stanowią 56%.

Czytaj także: BLIK w aplikacji GOmobile dostępny już dla systemów iOS

Co najbardziej lubimy zamawiać?

Najpopularniejsze dania zamawiane w Polsce to dania kuchni włoskiej (pizza), co spowodowane jest największą popularnością tej kuchni, a dalej są to dania kuchni tureckiej oraz polskiej. Mieszkańcy Warszawy najczęściej zamawiają kebab, w Poznaniu jest to pizza, a w Krakowie dania obiadowe.

Wzrost rynku spowodowany jest boomem na nowe technologie. Każdy z nas posiada smartfon, tablet lub inne mobilne urządzenie, dzięki którym coraz częściej korzystamy z usług online. Wiąże się to z ideą smart living – mądrego, inteligentnego i wygodnego życia. Ponadto nasza świadomość konsumencka oraz wymagania względem produktów są na wysokim poziomie, co oznacza, że oczekujemy wysokich jakości usług.

Czytaj także: W Kanadzie to banki opanowały rynek płatności P2P

konferencja pysznepl

Nagrody Top Restauracje 2017

Od 2015 roku portal Pyszne.pl organizuje ogólnopolski plebiscyt na najlepszą restaurację. Głosowanie odbyło się w dniach 01.12 – 07.01, a kryteria w nim obowiązujące to liczba głosów oraz jakość dań i dowozu. Jeden użytkownik mógł oddać jeden głos. Nagrodą dla użytkownika jest voucher o wartości 7500 zł, czyli rok jedzenia za darmo oraz e-bike, natomiast restauracji przyznawana jest kampania reklamowa outdoor, e-bike oraz voucher na produkty i usługi. W tym roku nagroda za najlepszą restaurację powędrowała do gruzińskiej restauracji Batumi na Różanej.

Czytaj także: Trzy najważniejsze trendy w ECM w 2018 roku

Czym jest Pyszne.pl?

Pyszne.pl to portal umożliwiający zakup jedzenia z dostawą do domu przez Internet. Świadczy on rabaty dla użytkowników, program lojalnościowy oraz darmowy dowóz z lokali, które tego nie oferują. Korzyści dla klienta to między innymi gwarancja ceny – portal zapewnia ceny takie same, jakie są w restauracjach. Użytkownik oszczędza czas dzięki różnym filtrom zamieszczonym na stronie – od oceny po rodzaj kuchni, oraz oferowane mu są dodatkowe formy płatności takie jak PayU czy PayPal.

Co z konkurencją?

Na polskim rynku istnieje kilku innych graczy świadczących usługi zamówień jedzenia online, a jednym z nich od niedawna jest UberEats. Jednak świadomość marki, liczba zamówień, jaką portal Pyszne.pl generuje oraz dwukrotny roczny wzrost notowany od kilku lat może świadczyć o stabilności i niezachwianej pozycji portalu. Przyglądając się nie tylko zmianom zachodzącym w branży technologicznej, ale również temu, jak Polacy zaczęli dbać o jakość jedzenia i usług, możemy założyć, że obroty portalu będą jeszcze wyższe. Coraz częściej chcemy zjeść coś dobrej jakości bez wychodzenia z domu, a teraz mamy to na wyciągnięcie ręki.