Antczak to jedna z najbardziej znanych osobistości w polskiej ekonomii i biznesie. Od 2008 roku jest członkiem zarządu Deloiite Consulting.

Czytaj także: Jednak nie SMS-y, tylko Mobile Connect. Administracja przez smartfona

Kim jest nowy szef GPW?

Rafał Antczak jest ekonomistą i specjalizuje się w zagadnieniach makroekonomicznych. Jako pracownik Deloitte uczestniczył w misjach doradczych w krajach transformacji prowadzonych przez instytucje międzynarodowe.

Posiada 20 letnie doświadczenie w pracy doradczej dla sektora prywatnego i publicznego w kraju i za granicą. Jest również autorem wielu publikacji i komentarzy ekonomicznych.

W latach 2006-2008 był dyrektorem zarządzającym i głównym ekonomistą grupy PZU. Nadzorował inwestycje finansowe na rynku kapitałowym, restrukturyzację spółek ukraińskich, strategię firmy.

Wcześniej, bo w latach 1994 – 2006 ekonomista w Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych CASE Fundacja Naukowa. Antczak to jeden z autorów koncepcji podatku liniowego w Polsce (tzw. 3×15%).

Czytaj także: Szwajcaria już nie jest rajem podatkowym

Powody odwołania?

Podczas dzisiejszego zgromadzenia przedstawiciel Skarbu Państwa nie podał powodu, podczas składania wniosku o odwołanie z funkcji prezesa prof. Zaleskiej.

Prezes Zaleskiej zarzucano zbyt niską wartość spółki oraz słabą pozycję giełdy regionie. Jako inny powód podawana jest też mała liczba nowych debiutów na Giełdzie Papierów Wartościowych. Możliwe, że zmiana na stanowisku prezesa ma po prostu charakter polityczny.

Była prezes GPW pozostanie „pełniącą obowiązki” do czasu wydania zgody na zmianę na tym stanowisku przez Komisję Nadzoru Finansowego.