Railsbank ma przejąć Wirecard Card Services, a w ramach akwizycji do firmy przejdą także klienci i pracownicy Wirecard UK. Proces przejęcia ma zostać sfinalizowany w listopadzie, ale na razie nie wiadomo ile Railsbank zapłaci za brytyjskie ramie niemieckiego (upadłego) giganta. O sprawie pisze serwis Sifted.

Fintech Railsbank przejmie Wirecard UK

Railsbank to fintech z siedzibą w Londynie, który oferuje między innymi globalną platformę Banking-as-a-Service. Firma powstała w 2016 roku. Na początku czerwca Railsbank dołączył do programu Mastercard Fintech Express, który pomaga fintechom w pozyskiwaniu partnerów i wprowadzaniu nowych produktów na rynek.

O problemach Wirecard zrobiło się głośno w połowie czerwca. Firma nie opublikowała sprawozdania finansowego, ponieważ audytor nie mógł doszukać się bilansie 1,9 mld euro. Pieniądze do tej pory się nie odnalazły, a firma złożyła wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego. Dyrektorzy Wirecard znajdują się pod lupą monachijskiej prokuratury, a były COO firmy Jan Marsalek trafił na listę najbardziej poszukiwanych przez Interpol.

Kłopoty spółki matki odbiły się na biznesie Wirecard UK – pod koniec czerwca Financial Conduct Authority nakazało firmie zawieszenie działalności w Wielkiej Brytanii. Był to spory problem dla rynku fintech, ponieważ Wirecard UK obsługiwało płatności dla wielu firm na terenie Zjednoczonego Królestwa. Problemy dotknęły między innymi klientów dobrze znanego w Polsce Curve. Ostatecznie FCA cofnęło zakaz działalności w obawie przed negatywnymi skutkami dla sektora płatniczego na Wyspach.